10 Kasım: İkinci tür Atatürkçüler için gösteri zamanı

Her gün değerini kaybettirmeye çalışılan bir lider. Emperyalizme karşı vermiş olduğu mücadele ve kazandığı zafer ile kendisini dünya ya kanıtlamış, zekası, askeri dehası herkes tarafından taktir görmüş bir lider.

10 Kasım.

Şimdi ülkede herkesin Atatürkçülük oynayacağı bir anma günü. Yalnızca 10 Kasımlarda televizyonlara reklamlar vererek, gazetelere tam sayfa ilanlar koyarak ne kadar Atatürkçü olduğunu göstermeye çalışan sermayenin şirketlerini yine aynı şekilde göreceğiz.

Ders programlarından, okullardan, devlet kurumlarından Atatürk adını ve izini yok etmeye çalışanlar, devletin yasal bütün gücünü elinde bulundurarak, laiklik ile birlikte Cumhuriyetin tüm değerlerini yok etmeye çalışırken, Osmanlıcılık sevdalarıyla meydana çıkanlar, 10 Kasım da ne hikmetse birden Atatürkçü olmaya karar verdiler. Ne kadar inandırıcı olabilir. Atanın bıraktığı mirası darmadağın edip, ülkenin temeline dinamit koyarak eğitimi ve parlamentoyu ortadan kaldıranların bu günkü Atatürkçülüğü olduğundan başka görünmeye çalışmaktır.

Ülkenin sermaye gücü ise, bu iktidarla el ele vererek sırtından milyonlarca dolar kazandığı çalışanlarını sömürürken bu iktidarla ortak hareket etmiş, sizlere iş verdik, biz olmasak işinizde olmaz mantığı ile, işçiye iyilik yapmış pozlarıyla iktidara destek olmuştur. Bu gün onların duygu yüklü reklamları da inandırıcı değil, olamaz da. Cumhuriyetin ve laikliğin yıkılmasında iktidar kadar paya sahip olan sermaye, göstermelik Atatürkçülüğünü bir kenara bıraksın.

Halkın hiç mi suçu yok diye de sormak gerekmez mi? İktidar suçlu, sermaye suçlu da halk bu suçun neresinde duruyor? Herkes ağzını açtığında Atatürk e söz ettirmez, ettirmez de, çocuklarını bu konuda nasıl eğitmişlerdir? Kaç kişi NUTUK okumuş, kaç kişi Kurtuluş savaşı bilgisini okul dersleri dışına taşımıştır. Elbette bu söylediklerimizi fazlasıyla yapanlar da vardır. Sayıları çok az olsa bile. Büyük çoğunluğun yakın tarihimizi ve Atatürk ün değerlerini çok fazla önemseyerek hazmettiğini sanmıyorum. Bunu söylüyorum diye bana kızanlar olacaktır. Kızmayın. Atatürk yalnızca milli bayramlarda, 10 kasım da anılacak bir değer değildir.

Atatürk, hayatın her alanında, her gün, her saat aklımızda olması gereken bir yaşam sunmuştur bu ülkeye. Emperyalizmi silip atarken verilen mücadelenin boşa gitmemesi için kurulan bu sistemin en önemli iki özelliği, laiklik ve Cumhuriyettir.

Nasıl sahip çıktığımızı oturup bir düşünmeye ne dersiniz?

NOT: Lise öğrencisi dahil, 758 kişi ile yapmış olduğumuz görüşmede yalnızca 6 kişinin NUTUK okuduğunu gördük.

Ziyaretçilerimiz, yaptığı yorumlardan kendileri sorumludurlar.

%d blogcu bunu beğendi: