17/25 Aralık ve MHP

Türkiye nin yıllardır konuştuğu ve bir türlü çözüme ulaşamayan dosyalarından bir tanesidir 17/25 hırsızlık ve yolsuzluk dosyası. Bu yazıyı yazıyorum çünkü, MHP nin bu konuyla ilgili oldukça ciddiye alınacak geçmişteki açıklamaları, pankartları gözümün önüne geliyor.

Yazı 4 bakan dahil kimseyi suçlamak amaçlı da değil. Ama MHP nin dünden bu güne olan tavrını düşününce de yazmadan durulamayacak bir görüntü sergileniyor ortaya.

mhp ve 17/25 aralık ile ilgili görsel sonucu

4 bakanın dosyası mecliste ertelemelerle bir şekilde kapatıldı. Kapatılmasında başrolü de elbette AKP oynadı. O zamanlar Bahçeli ve MHP Türkiye de başka sorun yokmuşçasına yalnızca bu işin üzerine gittiler.

Ne diyordu Bahçeli o dönemler;

17/25 Aralık rüşvet ve yolsuzlukla mücadele haftası olarak bilinecek diyerek Türkiye turları düzenledi.

17/25 Aralık çerçevesinde hırsızların mahkemeye çıkarılmasını istiyoruz. (28.08.2015 DİKEN)

Kara paracı ve altın kaçakçısı şarlatanı hayırsever, kutucu bankacıyı saf, havuzcu iş adamlarını Türkiye nin gururu, hırsızlığın peşine düşenleri de hain olarak damgalayandan her şey olur da, bir tek cumhurbaşkanı olamaz. ( 30.07.2014 HÜRRİYET)

Bahçeli, “Kadın erkek eşitliğini fıtrata ters bulan Erdoğan, sanıyorum 17-25 soygununu fıtrata ve fıtratına tam olarak uygun bulmuştur. (02.12.2014 HABEREXPRES)

“Ne yaptıysa villasındaki paraları sıfırlayamayan bu çağın ileri zekalısı meşhur hanedan mensubu her fırsatta kürsülere çıkmakta, sanki meydan okurcasına hareket etmektedir. Devletin kaydına giren hiçbir şey silinemez. 17-25 Aralık bir dönemin miladıdır ki, Erdoğan ve AKP bu tarihlerde manen, ahlaken ve vicdanen bitmiştir” (15.09.2014 T24)

mhp ve 17/25 aralık ile ilgili görsel sonucu

“İki gün sonra 17-25 Aralık Yolsuzluk ve Rüşvet Operasyonlarının birinci yıl dönümüdür. O günden bugüne kadar Türkiye’yi içine girdiği hukuksuzluk fırtınasından çıkarmak için AKP iktidarında en küçük bir olumlu hareket gözlenmemiştir. Aksine hırsızlık ve rüşvetin, ‘Al gülüm ver gülüm’ şeklindeki gizli alışverişlerin üzerine iktidar gücü kullanılarak kalın bir sis perdesi örtülmüştür. İktidar bu konuda büyük bir rehavet içindedir; yapılanların yanına kâr kalacağını, hırsızlıkların ve yolsuzlukların unutulacağını sanmaktadır. Hâlbuki 17-25 Aralık Yolsuzluk ve Rüşvet Olayları bir deprem fırtınası gibi Türkiye’yi şiddetle sarsmış, hem halkın vicdanında derin yaralar hem de siyaset platformunda geniş çatlaklar meydana gelmiştir. Yargı sisteminin temelinde de Türk demokrasisini yutacak büyüklükte derin bir obruk oluşmuştur”  Semih Yalçın. (15.12.2014 HÜRRİYET)

Bunun gibi daha onlarcasını, yüzlercesini arşivlerden toplama olanağımız var.

Buradaki amaç MHP nin bu konuda ne kadar ciddi bir duruşu olduğunu anlamak. Her ne kadar dosya kapanmış da olsa, yasaya göre 301 milletvekili imzasıyla o dosya yeniden açılır ve yargılanmalar başlar.

Burada AKP ye de iş düşüyor. 4 bakanı nın aslında kirli işleri olmadığını göstermek için bu imzaya destek verip, aklanmalarını sağlayabilir. Veya gerçekten bu işler halkın da düşündüğü gibi ortalıkta döndüyse, bakın biz içimizde yolsuzluk yapanları tutmuyoruz. ApAK bir partiyiz deme şansları olur.

Diğer yandan 17/25 için yapmadığını, söylemediğini bırakmayan Bahçeli ve MHP si söylediklerinin arkasında durup, imzayı vererek ne diyorsak o, görüntüsünü sağlayabilir.

CHP ve HDP bu işe dünden razı zaten.

gunlukbakis

gunlukbakis

2017 Temmuzunun ikinci yarısında başladığımız yayın hayatımızda, giderek yükselen bir grafik çizme hedefindeyiz....

Ziyaretçilerimiz, yaptığı yorumlardan kendileri sorumludurlar.

%d blogcu bunu beğendi: