2 saatlik yağışın sonucu HES mi, doğal afet mi?

Hiç bir doğal afet için  tanrısal ve dinsel açıklama yapılamaz. İnsanoğlunun açlığı, doymazlığı değil mi dünyayı yaşanmaz duruma getiren. Allah ın işi, kader falan diyerek bu işlerin üzerini örtmeye çalışmak o bölgeden daha çok rant çıkarmanın hesaplarını yapmak değil de nedir?

Ordu da olanlar tamamen rantın doğurduğu bir facia. Çok çok öncelere gitmemize gerek yok. Bakın 2016 yılında Ordu da kurulacak HES ler için neler konuşulmuş.

 Ordu'nun dereleri 'HES tehdidinde'

Ordu’da özel sektör tarafından dereler üzerine kurulan 9’u faaliyette 13 Hidroelektrik Santrali’nden (HES) sonra 17 HES’in daha yapılması planlanıyor.

Fatsa Derelerin Kardeşliği Platformu Sözcüsü Resul Şahin, kurulan ve bundan sonra kurulması planlanan 17 HES’le derelerin tehdit altında olduğunu ileri sürerek, “Bu HES’ler doğayı olumsuz etkileyecek. Dereler yok olacak, tarım alanları ve flora bundan olumsuz etkilenecek” dedi.

Fatsa Derelerin Kardeşliği Platformu Sözcüsü Resul Şahin. mevcut HES projelerine 17 HES projesinin ilave edilmesiyle derelerin büyük tehditle karşı karşıya kalacağını söyledi. Özel sektör tarafından yapılacak HES’lerin olumsuzluklarına dikkat çeken Şahin, “Bu HES’ler doğayı olumsuz etkileyecek. Dereler yok olacak, tarım alanları ve flora bundan olumsuz etkilenecek. Yer altı suları derelerden besleniyor, bunlar tünellerle alınınca derelerde kalp görevi gören kalbi yok etmiş olacaksınız.

Peki bütün bunlar olurken karadeniz halkı ne yaptı? HES lere karşı çıkanlara destek vermediği gibi, mevcut iktidarın devamını sağlayabilmesi için sandıkta yeterli desteği verdi. Bizim üzüntümüz doğanın katledilmiş olmasına. Çünkü yağışın süresi ortalama 2 saat. Ya daha uzun yağsaydı!

Bu gelen afetle AKP nin yapmış olduğu ve büyük törenlerle açılmış olan yollar ve köprüler darmadağın oldu. Patladı, bitti. Yollar tükendi, 8 köprü artık ortada yok. Fındıkçılar zaten eziyet içerisinde üretim yapmaya çalışırken şimdi fındıklarını da denizden toplayacaklar.

Emin olun, kriz masası kurulup, krediler ertelenecek, zarar telafi edilecek, devletin eli üzerinizde merak etmeyin açıklamalarından sonra, tek sevincimiz can kaybı olmamasıdır diyecekler.

Allahın işi olmadığı o kadar net. Ülkenin geri kalanına örnek olsun.

Ziyaretçilerimiz, yaptığı yorumlardan kendileri sorumludurlar.

%d blogcu bunu beğendi: