3. Havalimanı işçilerine polis baskını: 543 işçi gözaltında

3. Havalimanı inşaatında iş bırakan işçilere gece saatlerinde operasyon düzenlendi. 543 kişi gözaltına alındı.

İş cinayetlerine, servis kazalarına ve insanlık dışı çalışma koşullarına isyan eden 3. Havalimanı işçilerinin dün başlattığı iş bırakma eylemi gece saatlerinde polis ve jandarma baskınıyla bastırılmak istendi. Baskında aralarında çok sayıda öncü işçi ve sendika yöneticisinin de olduğu 543 kişi gözaltına alındı. En az 2 bin işçi ise eylemini sürdürüyor. İşçiler, gözaltındaki arkadaşlarının serbest bırakılmaması durumunda eylemlerinin daha da büyüyerek devam edeceği uyarısında bulundu. Öte yandan havalimanında bugün meydana gelen iş kazasında 1’i ağır olmak üzere 2 işçi yaralandı.

Evrensel’den Vedat Yalvaç’ın haberine göre; İş cinayetleriyle gündeme gelen 3. havalimanında iki gün önce yaşanan ve 17 işçi yaralanmasıyla sonuçlanan servis kazası işçileri isyan ettirdi. Dün sabah erken saatlerde başlayan eylem kısa sürede yaygınlaşarak kitleselleşti. Eylemin kitleselleşmesi üzerine şirket yetkilileri bölgeye kolluk kuvvetlerini çağırdı. TOMA’larla şantiyeye giren jandarma ekipleri işçilere gaz bombalarıyla saldırdı. Eylemin saldırıya rağmen devam etmesi üzerine şirket yetkilileri işçilere görüşme çağrısı yaptı. Görüşmede şirkete 15 maddelik talep listesi iletildi. Taleplerin insani olduğunu söyleyen ve karşılanacağını ifade eden şirket yönetimi bunun protokole çevrilmesine itiraz etti. İşçi temsilcilerinin ısrarı üzerine “Ne yaparsanız yapın” diyen şirket yetkilileri görüşmeden çekildi.

GECE BASKININDA İŞÇİLER VE SENDİKACILAR GÖZALTINA ALINDI

Fotoğraf: MA

Gece saatlerinde polis ve jandarma tarafından eylem yapan işçilere düzenlenen operasyonda yüzlerce işçi ve sendika yöneticisinin gözaltına alındığı aktarıldı.

İnşaat-İş Sendikasının Twitter hesabından yapılan paylaşımlara göre jandarma ekipleri saat 03.00 sularında koğuşlara baskın düzenledi. Kapılar kırılarak düzenlenen baskında elinde isim listesi olan jandarma ve polisin özellikle öncü işçileri gözaltına aldığı belirtildi.

İnşaat-İş Sendikası@insaatsendika

Elinde isim listesi olan jandarmanın ve polisin, özellikle öncü işçileri gözaltına aldığı haberine ulaştık.Kapıları kırarak yapılan operasyonlar devam ediyor.

Öte yandan İnşaat-İş Genel Sekreteri Yunus Özgür ve Örgütlenme Sorumlusu Deniz Gider’in de gözaltına alındığı belirtildi. Sendika ayrıca Türkiye İşçi Partisi üyesi Yusuf Yılmaz’ın da gözaltına alındığını aktırdı.
Fotoğraf: MA

Dev Yapı-İş Genel Başkanı Özgür Karabulut ise “Şu an karakoldayız. Direnişi gözaltılarla bastırdılar ancak mücadelemiz sona ermeyecek. Gözaltılar serbest bırakılsın. Bırakılmadıkları takdirde eylemlerimiz akşam devam edecek” dedi.

Fotoğraf: MA

Mezopotamya Ajansı, gözaltına alınan işçilerin, 3. Havalimanı şirketinin servis araçlarıyla karakollara götürüldüğünü ve gözaltı sayısının 543 olduğu bilgisini aktardı. Gözaltına alınan işçilerin 380’inin Arnavutköy Jandarma Karakolu’nda, 73’ünün Maslak’ta bulunan İl Jandarma Komutanlığı’nda, 90’ının ise Eyüp İlçe Jandarma Komutanlığı’nda tutulduğu belirtildi.

3. havalimanında yaşanan iş cinayeti 3 gün sonra ortaya çıktı

CHP eski milletvekili Barış Yarkadaş, Twitter hesabından işçilerin karakoldaki durumlarına ilişkin fotoğraflar paylaştı.

Resmi Twitter'da görüntüleResmi Twitter'da görüntüle

“Tahta kurularıyla yaşamak istemiyoruz” diyerek seslerini Türkiye’ye duyuran 3. Havalimanı inşaatı çalışanları şu an Arnavutköy Jandarma Karakolu’nda bu şekilde bekletiliyor. AKP Türkiye’sinde insanca yaşamak istemenin bedeli işte budur… Karanlık düzene işçiler son verecek!

‘ARKADAŞLARIMIZ BIRAKILMAZSA EYLEMLERİMİZ BÜYÜYEREK DEVAM EDECEK’

543 işçinin gözaltına alındığı 3. Havalimanında işçilerin bir kısmı işbaşı yaparken en az 2 bin işçi ise çalışmayarak eylemini sürdürüyor. Gözaltına alınan işçilerin serbest bırakılmasını isteyen işçiler, arkadaşlarının serbest bırakılmaması durumunda eylemlerinin daha da büyüyerek devam edeceği uyarısında bulundu.

Evrensel’e konuşan direnişteki bir işçi şunları söyledi: “Büyük bir baskı var. Bu nedenle çoğu arkadaşımızı gidip iş başı yapmak zorunda kaldı. Çalışmaya gitmeyerek kamp alanında bekleyen en az 2 bin işçi var. Belirsiz bir durum var. Gidip çalışanların büyük bir kısmı da ‘İçeri gitsek de çalışmayacağız’ diyor. Bizim taleplerimiz kamuoyuna yansıdığı haliyle de görüldüğü üzere çok insani, meşru talepler. Bu taleplerimizi ‘sadece halledeceğiz’ diyerek geçiştirdikleri için eyleme devam kararı aldık. Taleplerimizin bir hafta içerisinde düzeltileceğine dair resmi bir açıklama bekliyoruz. Eğer akşama kadar bizim arkadaşlarımız bırakılmazsa eylemlerimiz daha da büyüyerek devam edecek. Umarız ki arkadaşlarımız akşama kadar bırakılır ve taleplerimiz yerine getirilir. Taleplerimizin karşılanması durumunda hiçbir sorun sıkıntı yaşanmadan grevimizi sonlandırırız.”

3. havalimanını işçisine yönelik baskı ve gözaltılara tepki yağdı

BİR İŞ KAZASI DAHA YAŞANDI, İKİ İŞÇİ YARALANDI

İş bırakma eyleminin devam ettiği 3. Havalimanında bir iş kazası daha yaşandı. Sepet vinci, içindeki iki çalışanla beraber 30 metreden devrildi. Yaşanan iş kazası sonucu işçilerden birinin beli ağır hasar görürken, diğerinin ise kafasının kanlar içinde olduğu aktarıldı.

Resmi Twitter'da görüntüleResmi Twitter'da görüntüleResmi Twitter'da görüntüle

İnşaat-İş Sendikası@insaatsendika

Şu an bir işçi arkadaşımızın verdiği bilgiye göre bir iş “kazası” daha yaşanmış. Sepet vinci içindeki iki çalışanla beraber 30 metreden devrilmiş. İşçilerden birinin beli ağır hasar görürken, diğerinin ise kafasının kanlar içinde olduğu aktarıldı.

GÖZALTILAR KADIKÖY’DE PROSTESTO EDİLECEK

Gözaltılar, bugün saat 19.00’da Kadıköy’de protesto edilecek

Arnavutköy İlçe jandarma karakolu önünde gözaltına alınan işçilerin serbest bırakılması için beklediklerini söyleyen DİSK’e bağlı Dev-Yapı-İş Sendikası Genel Başkanı Özgür Karabulut, “İşçi arkadaşlarımızın söylediği, ‘Akşama kadar gözaltına alınan arkadaşlarımız serbest bırakılmazsa eylemlerimiz devam edecek. Sabah yetkililer şantiye giriş kartı olmayan kişileri gözaltına aldık diyorlar. Ama sonradan öğreniyoruz ki şantiyede çalışan işçileri de gözaltına aldılar. Ancak gözaltı listelerine baktığımızda ve işçi arkadaşlarla konuştuğumuzda bu durumun böyle olmadığını, dün direnişe katılan tüm işçileri gözaltına almışlar” diye konuştu.

Dev-Yapı-İş ve İnşaat-İş’in çağrısıyla akşam saat 19.00’da Kadıköy’de bulunan Kalkedon önünde gözaltılar protesto edilecek. Eyleme ilişkin kamuoyuna destek çağrısı yapıldı.

İŞÇİLER NE İSTİYOR?

Fotoğraf: Günay Kubilay

İşçilerin şirket yöneticilerine sunduğu 15 maddelik talep listesi şöyle:

– Eyleme katılan işçiler işten atılmayacak.

– Habersiz şekilde işten atılanlar işe iade edilecek

– Servis sorunu çözülecek

– Yatakhane, lavabo, banyo temizlikleri düzenli olarak yapılacak, tahtakurusu sorunu çözülecek

– Revir personelinin işçilerle ilgilenmesi, gerekli sağlık malzemelerinin temin edilmesi sağlanacak, işçilere dönük aşağılayıcı muamele engellenecek

– Maaşların tamamı hesaba yatırılacak, elden maaş ödemesi yapılmayacak

– Geçmişe dönük ödenmeyen ücretler ödenecek

– İşçi ve formenler aynı yemekhanede yemek yiyecek

– Sorunlara sebep olan İGA yetkilileri görevden alınsın

– Talepler basın karşısında okunacak

– İş cinayetleri çözülecek

– 6 aydır maaşları yatırılmayan işçilerin ödemelerinin yapılması

– Bayram ikramiyesi verilmesi

– Azerbaycanlı işçilerin bulunduğu ekibin başı Selim Öztürk’ün yarattığı mağduriyet dolayısıyla işten atılması

– İşçi kıyafetlerinin verilmesi

KAMU İHALESİNDE BİRİNCİ SIRADALAR

Kamu İhale Kanunu’nda 2002 yılında gidilen değişiklik ardından kamu ihalelerinin neredeyse tamamını toplayan inşaat şirketleri Makyol, Cengiz, Kalyon ve Kolin, Dünya Bankasının 1990-2017 yılları arasında tüm dünyada devletten en çok ihale alan şirketler sıralamasında ilk sıralara yerleşti. Limak, Cengiz ve Kolin’in devletten aldıkları ihalelerin toplamı 150 milyar dolara yaklaştı.

MEDYA İŞÇİNİN İSYANINA GÖZLERİNİ YUMDU

İş cinayetlerine, servis kazalarına ve insanlık dışı çalışma koşullarına isyan eden 3. Havalimanı işçilerinin başlattığı eylem, merkez medyada yer bulmadı.

Yüzlerce işçinin isyanı sadece Evrensel ve BirGün’de manşet olurken Cumhuriyet haberi ikinci manşet olarak gördü.

Karar, Aydınlık ve Sözcü haberi birinci sayfasına taşıyan diğer gazetelerdi.

İşçilerin eylemi iktidar medyasında 8. sayfanın altında “yeni havalimanı inşaatında eylem” başlığı ile gören Hürriyet dışında hiçbir gazetede yer almadı.

Star, Sabah, Yeni Şafak, Milli Gazete, Akşam gibi gazeteler eyleme iç sayfalarında dahi yer vermedi.

Haber iktidara yakın gazetelerin web sitelerinde de yer almadı.

gunlukbakis

gunlukbakis

2017 Temmuzunun ikinci yarısında başladığımız yayın hayatımızda, giderek yükselen bir grafik çizme hedefindeyiz....

Ziyaretçilerimiz, yaptığı yorumlardan kendileri sorumludurlar.

%d blogcu bunu beğendi: