30 grup birleşti… AKP’nin desteklediği silahlılar Suriye’de ‘Milli Ordu’ kurdu!

Suriye’de 2011 yılından beri süren cihatçı saldırılarda bir dönüm noktası yaşandı. AKP’nin de desteklediği Özgür Suriye Ordusu’na (ÖSO) bağlı yaklaşık 30 alt grubun ‘Milli Ordu’ adı altında birleştiği açıklandı.
30 grup birleşti... AKP'nin desteklediği silahlılar Suriye'de 'Milli Ordu' kurdu!

Suriye halkına karşı savaşan silahlı grupların ‘Geçici hükümet’ adını verdiği yapının başındaki isim Cevad Ebu Hatab, Halep’e bağlı Azez ilçesinde grupların liderleriyle bir araya geldi.

Hatab, yaklaşık 4 saat süren toplantının ardından ‘Milli Ordu’nun kurulduğunu duyurdu. Hatab, toplantı sonrası yaptığı açıklamada, öncelikli amaçlarının Fırat Kalkanı Harekatı ile güvenli hale getirilen bölgeyi ellerinde tutmak ve Suriye Devleti ile IŞİD ve PYD’yle savaşmak olduğunu söyledi.

Proje ile 3 kolorduyu birleştirdiklerini, şu an itibarıyla toplam 22 bin militana sahip olduklarını ifade eden Hatab, şunları kaydetti:

“1. Kolordu Türkiye’de eğitim alanlar. 2. ve 3. kolordu ise yaklaşık 30 gruptan oluşuyor. Bizim için en önemli husus, bütün bölgeyi tek bir ordu haline getirmek. Bu da Türkiye’nin desteğiyle olur. Azez’den Cerablus arasını eskiden DEAŞ ve PKK/PYD militanları tutuyordu. Bu bölge yaklaşık 2 bin 300 kilometrekare. Burada Fırat Kalkanı Harekatı başladığı zaman bölgenin yüzde 15’i harabe oldu. Rakka’ya baktığımızda ise tamamı yıkıldı ve ondan sonra alındı. Türkiye aynı şeyi yapmadı yani kırıp dökmedi.” 

‘Sözde’ Genelkurmay Başkanı Heysem Efeysi de “Milli Ordu”nun 3 kolordunun birleşmesi sonucu oluştuğunu söyledi. Kurulan ordunun ilerleyen günlerde tüm Suriye’yi kapsayacağını ileri sürebilen Efeysi, “Öncelikle Fırat Kalkanı Harekatı Bölgesi’nde bu kararı aldık. Tabii ki Türkiye’den destek alarak bu karara vardık. Sonuçta Fırat Kalkanı Bölgesi’nde ‘Milli Ordu’ kurulduktan sonra inşallah diğer kalan yerlerde de devam ettirmeyi amaçlıyoruz” diye konuştu.

ABC

gunlukbakis

gunlukbakis

2017 Temmuzunun ikinci yarısında başladığımız yayın hayatımızda, giderek yükselen bir grafik çizme hedefindeyiz....

Ziyaretçilerimiz, yaptığı yorumlardan kendileri sorumludurlar.

%d blogcu bunu beğendi: