AB: Kılıç’ın tahliyesinin iptali ve TTB’ye gözaltı, hukuk devletine darbe

Uluslararası Af Örgütü Türkiye Şubesi Yönetim Kurulu Başkanı Av. Taner Kılıç hakkında tahliye kararının ardından tekrar tutuklama kararı çıkmasına ve Türk Tabipler Birliği’ne yönelik gözaltılara Avrupa Birliği tepki gösterdi.

AB Dışpolitika Yüksek Temsilcisi Federica Mogherini ile Avrupa Komisyonu’nun genişlemeden sorumlu üyesi Johannes Hahn’ın yayımladığı ortak açıklamada, Kılıç’la ilgili kararın ve Türk Tabipler Birliği’ne (TTB) yönelik gözaltıların ‘Türkiye’de hukuk devletine, hukukun üstünlüğüne zarar veren endişe verici gelişmelerin yeni bir örneği olduğu’ ifade edildi.

İstanbul 35. Ağır Ceza Mahkemesi tarafından hakkında tahliye kararı verilen Kılıç, savcının itirazı üzerine yine İstanbul 35. Ağır Ceza Mahkemesi tarafından tekrar tutuklanmıştı.

Mogherini ile Hahn’ın ortak açıklamasında ”Uluslararası Af Örgütü Türkiye Şubesi Yönetim Kurulu Başkanı Av. Taner Kılıç hakkındaki tahliye kararının iptali ve TTB Yönetim Kurulu üyelerinin gözaltına alınması, Türkiye’de hukuk devletine, yargının bağımsızlığı ve tarafsızlığına zarar veren endişe verici gelişmelerin son örneklerini oluşturuyor” denildi.

‘YARGI KARARLARININ UYGULANMAMASI TALİHSİZ BİR EMSAL’

Gazeteciler Mehmet Altan ile Şahin Alpay’ın Anayasa Mahkemesi kararına aykırı biçimde tutuklu kalmasının da eleştirildiği açıklamada ”Yargı kararlarının uygulanmaması, etkin yasal çözümün varolduğuna dair ciddi şüpheler uyandırırken talihsiz bir emsal oluşturma tehlikesi de yaratıyor” denildi

‘DÜZELMESİ ŞART’

İkili, hukukun üstünlüğü, yargının tarafsızlığı ile bağımsızlığı ve temel özgürlükler alanlarında somut ve kalıcı gelişmeler sağlanmasının, AB-Türkiye ilişkilerinin geleceği açısından asli önemde olduğunun altını çizdi.

sputniknews

gunlukbakis

gunlukbakis

2017 Temmuzunun ikinci yarısında başladığımız yayın hayatımızda, giderek yükselen bir grafik çizme hedefindeyiz....

Ziyaretçilerimiz, yaptığı yorumlardan kendileri sorumludurlar.

%d blogcu bunu beğendi: