ABD’den Türkiye’ye yeni yaptırım uyarısı: ‘Brunson bırakılmazsa yapmayı planladığımız daha fazla şey var’

ABD Hazine Bakanı Steven Mnuchin, yaklaşık 2 yıldır tutuklu bulunan Pastör Brunson’ın bırakılmaması halinde Türkiye’ye yönelik olarak yapmayı planladıkları daha fazla şey olduğunu söyleyerek yeni yaptırım sinyali verdi.

MNUCHIN

Bloomberg haber ajansında yayımlanan haber sonrası ABD Doları, Türk Lirası karşısında yükselişe geçti. Dolar/TL paritesi yeniden 5,91’i aştı. Ancak daha sonra yeniden 5.90’ın altına indi.

Bloomberg’de yer alan haberde, ABD Başkanı Donald Trump’ın da bugünkü kabine toplantısında Türkiye’nin iyi bir dost olmadığının ortaya çıktığını söylediği belirtildi.

Trump, Türkiye için bir kişinin, adını vermediği bir ülkede serbest bırakılmasını sağladığını ancak buna rağmen Brunson’ın serbest bırakılmadığını söyledi.

Trump: Adil değil, doğru değil

Bloomberg’un haberinde, Trump’ın, “(Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın) birisini bir yerden çıkartmak konusunda yardıma ihtiyacı vardı, bana geldi. Harika pastörümüzü ise tutmak istiyorlar. Adil değil. Doğru değil” dedi.

Trump daha sonra Mnuchin’e yaptırımlar konusundaki son durumu sordu.

Mnuchin de, “Bazı kabine üyelerine yaptırım uygulamaya başladık. Eğer (Brunson’ı) hızla serbest bırakmazlarsa, sizinle de birlikte çalışarak, yapmayı planladığımız daha fazla şey var” dedi.

Trump, kabine toplantısında herhangi bir ülke adı ya da detay vermedi. Ancak daha önce ABD basınında çıkan haberlerde, Trump’ın İsrail’de tutuklu bulunan Türkiye vatandaşı Ebru Özkan’ın serbest bırakılması için devreye girdiği öne sürülmüştü.

gunlukbakis

gunlukbakis

2017 Temmuzunun ikinci yarısında başladığımız yayın hayatımızda, giderek yükselen bir grafik çizme hedefindeyiz....

Ziyaretçilerimiz, yaptığı yorumlardan kendileri sorumludurlar.

%d blogcu bunu beğendi: