Ağaçlarım ithal gürgen, danışmanım ithal ergen!

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın Danıştay’ın kararı için “Güçleri yetiyorsa yıksınlar” diyerek meydan okuyarak yaptırdığı bin 150 odalı sarayı için Almanya’dan getirdiği ithal gürgen ağaçları Meclis’te kavga konusu olmuştu. O dönem ‘Versin Bilal’i alsın iktidarı’ diyen ve henüz Saray’ın himayesine girmeyen Devlet Bahçeli’nin MHP’si kaçak inşa edilen sarayı eleştiriyor, MHP Adana Milletvekili Seyfettin Yılmaz ise 2014 yılında ‘Bin odasıyla mevcut olan bu saray için Almanya’nın Nettetal kasabasından 280 tır ne getiriliyor biliyor musunuz? Fidan getiriliyor. Ne fidanı getiriliyor? Ihlamur, gürgen ve çınar. Elinizi vicdanınıza koyun, bu ülkede binlerce ıhlamur var, binlerce gürgen var; yazık değil mi bu milletin parasına, el insaf.’ diyerek araştırma önergesi vermiş ve o önerge AKP’lilerin oyları ile reddedilmişti.

O günlerin üzerinden çok zaman geçti, Bahçeli ve MHP’nin müttefiki olunca ithal gürgen ağaçları da önce MHP’nin sonra da ülkenin gündeminden çıktı.

Ancak bu kez ithal gürgen değil, Saray’a danışman atanan ‘ithal ergen’gündem oldu.

Bir süre önce Kuala Lumpur Büyükelçiliği görevine atanan Merve Kavakçı‘nın Ürdünlü ilk kocası Ali Ahmad Abushanab’dan olan kızı Mariam Ali Kavakçı, Erdoğan’ın genelgesi ile Cumhuraşkanlığı danışmanlığı görevine getirildi.

Henüz 26 yaşında olan ve yandaş medyanın ‘konuşma dili patoloğu ve iş kadını’ olduğunu duyurduğu Merve Kavakçı’nın kızı Mariam’ın hangi yeteneklerinden dolayı Cumhuraşkanlığı danışmanlığı görevine getirildiği henüz tam olarak bilinmese de, genç Kavakçı’nın sosyal medya paylaşımları ilk günden oldukça ilgi çekti.

Halk arasında ‘Ergen profili’ diye tabir edilen pozları ile dikkat çeken Mariam’ın hangi engin deneyimlerini Erdoğan’a aktaracağı bilinmiyor ancak daha önce yine Saray’a başdanışman olarak atanan ve kendisine‘Hanımefendi Danışmanı’ diye kartvizit bastıran ve aynı zamanda Sümeyye Erdoğan‘ın da arkadaşı olan Sümeyra Merve Kılınç‘ın ‘hacamat ve sülük tedavi uzmanı’ olduğu biliniyor.

Yıllarca sabah kuşağı programlarında şifalı ot tarifleri veren ve kendisini kimyager, akademisyen ve biyoteknoloji ve mikrobiyoloji uzmanı olarak tanıtan Prof. Dr. İbahim Saraçoğlu da Erdoğan’ın başdanışmanları arasında yer alıyor.

Her köşenin ‘Minder’i

Merve Kavakçı’nın ergen profilli kızı son genelge ile saraya atanan tek isim değildi. Aynı genelge ile Ahmet Minder ve Muhammet Mücahit Küçükyılmaz Cumhurbaşkanı Başdanışmanlığına, Serkan Taranoğlu ise Cumhurbaşkanı Danışmanlığı görevine atandı.

Başdanışman olarak atanan Ahmet Minder, Cumhurbaşkanlığı Personel Başkanı olarak görev yapıyordu. Erdoğan’ın memleketi Rize Güneysu’nun eski belediye başkanı olan Minder’in kızı Saadet Nur Minder İçişleri Bakanı Süleyman Soylu‘nun oğlu Engin Levent Soylu ile evli. Minder’in büyük kızı Handenur Minder ise Enerji Tabi Kaynaklar Bakanlığı Müşaviri olan Medet Nebi Yanık ile evli. Medet Nebi Yanık ismi ise, Berat Albayrak‘ın Enerji Bakanlığından bu yana yanında olan ve Hazine ve Maliye Bakanlığı’nda ise görevinin ne olduğu tanımlanmamasına rağmen teşkilat şemasında ismi müsteşarın bile üzerinde yazan bir isim.

Muhammet Mücahit Küçükyılmaz ise Cumhurbaşkanlığı Kurumsal İletişim Başkanı olarak görev yaparken başdanışmanlığa getirildi.

Cumhurbaşkanlığı Danışmanlığı’na atanan Serkan Taranoğlu ise eski Orman ve Spor Bakanı Ersin Taranoğlu’nun kardeşi. Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekçi’nin de danışmanlığını yapan Serkan Taranoğlu, Abant İzzet Baysal Üniversitesindan mezun olduktan 3 yıl sonra 1997 yılında Başbakanlıkta danışman olarak göre ve başladı ve 2004 yılına kadar bu görevini devam ettirdi.

Daha sonra bir internet sitesinde köşe yazarlığı yapan Taranoğlu,2012 yılında TOBB Başkan Danışmanı olmuş. Taze danışman aynı zaman Türkiye Kürek Federasyonu Başkanı sıfatını da taşıyor!

Parayı millet ödüyor ama milleti ilgilendirmiyor!

Erdoğan’ın Saray’da kurduğu kimi daireler, başkanlıklar ve çalışma ofislerine de pek çok isim danışman olarak atandı.

Aralarında Hülya Koçyiğit, Murat Bardakçı ve Orhan Gencebay‘ın da olduğu 76 kişi ise Cumhurbaşkanı kararı ile Cumhurbaşkanlığı bünyesindeki 9 ayrı kurula üye olarak atanmıştı.

2018’de 845 milyon lira olan cumhurbaşkanlığı bütçesi, kriz nedeniyle büyüme rakamlarının revize edilip tasarruf paketlerinin yürürlüğe konduğu 2019 yılında yüzde 233 artırılarak 2 milyar 818 milyon liraya yükseltildi.

Cumhurbaşkanlığına ayrılan bu bütçeden Merve Kavakçı’nın kızı gibi daha kaç kişinin maaş aldığı tam olarak bilinmiyor.

Cumhurbaşkanlığı Halkla İlişkiler Başkanlığı, Erdoğan’ın danışmanlarının sayısına ve aldıkları maaşlara ilişkin bilgi edinme talebini, “Kurum ve kuruluşların, kamuoyunu ilgilendirmeyen ve sadece kendi personeli ile kurum içi uygulamalarına ilişkin düzenlemeler hakkındaki bilgi veya belgeler, bilgi edinme hakkının kapsamı dışındadır” gerekçesi ile reddetti.

Son olarak 2017 yılı sonunda Cumhurbaşkanlığı Genel Sekreteri Fahri Kasırga, Erdoğan’ın danışman sayısının 36 olduğunu açıklamıştı. Ancak o tarihten bu yana yapılan atamalarla danışman sayısının 50’nin üzerine çıktığı biliniyor.

Danışman sayısı ve aldıkları maaşın kamuoyunu ilgilendirmediği söylense de, Kasırga yine o açıklamasında danışman maaşlarını halkın anlamayacağı bir dille açıklayarak “Aldıkları ücret ise 6 bin 400 ek göstergeye tabii devlet memurlarının aldıkları ücrettir. Özel bir ücret almazlar. Biz külliyede bu arkadaşlarımıza sadece yol-uçak gideri öderiz, harcırah ödemeyiz.” demişti.

2019 yılının ilk döneminde 6 bin 400 ek göstergeye tabii devlet memurunun maaşı ise yaklaşık 12 bin Türk Lirası! Ayrıca yol ve uçak masrafları da Cumhurbaşkanlığı bütçesinden ödeniyor.

12 bin lira maaşla Merve Kavakçı’nın kızını ABD’den danışman olarak ithal eden Erdoğan’ın tercihinin sadece ithal gürgen değil aynı zamanda ithal ergen olduğu da bu atama ile anlaşılmış oldu.

Bakalım, üniversite mezunu çocukları yıllarca atama bekleyen ve kimileri artık bu bekleyiş içinde umutsuzluğa düşerek canına kıyan yerli vatandaşların bu ithal ergen danışman karara tepkisi sandıkta nasıl olacak?

Atakan Sönmez – Toplumsal

gunlukbakis

gunlukbakis

2017 Temmuzunun ikinci yarısında başladığımız yayın hayatımızda, giderek yükselen bir grafik çizme hedefindeyiz....

Ziyaretçilerimiz, yaptığı yorumlardan kendileri sorumludurlar.

%d blogcu bunu beğendi: