Ahmet Ferit: Dışardan alınan hayvanlara veteriner kontrolü yasağı…

Son günlerde özellikle whatsaap gruplarında dağıtımı yapılan yazılarda şarbon hastalığının aslında üzerinde durulduğu kadar tehlikesi olmadığı, yıllardır şarbon hastalığının olduğu, bu güne kadar da hiç kimsenin şarbondan ölmediği konusunu işliyorlar.

Haklı olunan noktalar yok değil. Evet, yerli üretimde veteriner denetiminin olmadığı tek bir hayvan olduğunu sanmıyorum. Fakat bu sözüm yine de küçük çiftçi ve hayvancılarımız için geçerli. Hayvancılığı makineleşme noktasına getiren şirketlerde durum nedir bilmek ve anlamak çok olası değil.

Haklı oldukları noktalar şunlar;

Bir zamanlar kuş gribi hastalığını yayarak ülkede tavukçuluğu yok etme uğraşı sonuç verdi, tavuk işi fabrikasyonlaşmaya başladı. Gezen, gezerek yemlenen o köy tavuğu dediğimiz tavukları artık bulabilmek çok kolay değil. Ayrıca, biz de bu haberi sitemizde verdik, İstanbulda şarbon hastalığına yakalanıp ölen hayvanların öğütülerek denize döküldüğü ile ilgili. Yani insanları balık yemekten de uzak tutabilecek bir söylem şekli olarak düşünebilirsiniz.

Şarbon hastalığının ülke gündeminden düşürülmesi için verilen bu çabaların neden kaynaklandığını da altını deşerek soruşturmak gerekmiyor mu? Elbette 10-12 bin liraya sattığı, veya her gün kilolarca süt aldığı bir hayvanın yok olmasını kötülenmesini hiçbir hayvan üreticisi istemez. Çünkü o hayvana ihtiyacı var. Şirketleşmiş olarak bu işi yapan firmaları burada da ayırıyorum.

Oysa bizim konumuz dışarıdan getirilen etler ve hayvanlarla ilgili. Şarbon hastalığını da bu dışarıdan getirilenlere bağlıyoruz. Yerli üreticiyle sorunumuz yok. Zaten ülkede yeterli miktarda hayvan mı üretiliyor?

Daha bu gün Kayseri de bir bölge karantinaya alındı. Bakın Kayseri Veteriner Hekimler Odası Başkanı Akgün Ergül ün açıklaması var. Dikkat edin, aynen şunları söylüyor,

Son 6 aydır kamudaki veteriner hekimlerin görevlendirilmesinin iptal edildiğini söyleyen Başkan Ergül şunları söyledi:

“Hal böyle olunca yurt dışında seçilen ithal hayvanlara veteriner hekimin kontrolü olmadan ülkeye giriş yapıyor. Şarbon hastalığının ithal hayvanlardan geldiği yönündeki söylemlerde bunun teşhisini koymak çok zor. İthal hayvan gelmeden de bu şarbon hastalığı yurdumuzda vardı. Burada önemli olan konu şudur; Bakanlığımızın son 6 aydır özellikle yurt dışından seçilen hayvanlarda bizim kamudaki veteriner hekim arkadaşlarımızın görevlendirilmesi iptal edilmiştir. Hal böyle olunca yurt dışında seçilen ithal hayvanlara veteriner hekimin kontrolü olmadan ülkeye giriş yapıyor. Onun için bu kötü bir durum. Umarım bu yanlışlık düzeltilecektir. Veteriner hekimlerin kontrolü olmadığı hiçbir şeyde ette olsun, canlı hayvanda olsun hastalıkların olma riski yüksek. Bu hastalığın hayvanlarda tedavisi yok. Sadece koruyucu aşılamayla önlenmeye çalışılıyor.”

Bu açıklamanın ardından şunları sorabiliriz.

  • Neden dışarıdan getirilen hayvanlar veteriner denetimine alınmıyor?
  • Ortalıkta dolaşan şarbon nedeniyle bizzat devletin karantinaya aldığı bölgeleri bilerek amaaann canım mı demeliyiz?
  • Şarbon hastalığının birden bire bu denli yayılmasını açıklayacak bir babayiğit bulabilir miyiz?

Whatsaap da gezen yazışmaların bir kısmına katılmakla birlikte, hiç de hafife alınmayacak bir düzenlemeyle karşı karşıya olduğumuzu söylemem gerek.

Ziyaretçilerimiz, yaptığı yorumlardan kendileri sorumludurlar.

%d blogcu bunu beğendi: