Aklı özgür bırak, camiler de namaz ücretli olsun

Her ne kadar inkar edilse de dini konular konusunda halkın üzerinde kurulan baskılar, ibadethane olarak görünen camilerin cemaatlere teslim edilmesi camilerin boş kalmasına neden oluyor.

Akıl özgür kalmıyor.

Bilim, özellikle bilgi edinme ve iletişim alanında bu kadar ilerlemişken, okulların içlerine mescitler yapsanız da, her sokağa iki cami yerleştirseniz de akıl bir noktada hurafelerden daha ağır basıyor. Din dersleri vereceğiz, dindar gençlik yetiştireceğiz kampanyası içerisinde sunulan hurafeler, masallar artık özellikle çocuklarımız başta olmak üzere insanımıza çok da inandırıcı gelmiyor. İktidar kazanmaya çalıştığı din mevzisini kaybediyor.

Bilgi edinebilmek için yalnızca cemaatlerin ve hocaların ağzına bakmaya gerek olmadığını, bir iki tıkla hangi bilgiyi nereden alacağını bilen bir gençliği, cemaatlerin hikayeleriyle elde tutmaya çalışmak ne kadar doğru bir siyaset olabilir ki? Zaman zaman edindiği bilgiyle kafası karışanlar bile olmuyor değil.

Örnek verelim.

toplumda en çok konuşulup tartışılan Hz. Ayşe konusu. 9 yaşında bir çocukla nasıl evlenilir. Bu konu gibi yüzlercesi var. Doğru olduğunu anladığı halde, İslam da böyle şey olmaz bu yalan diyerek kafası karışanlar da yok değil. Ama zamanla bu konu üzerinden araştırmaya başlayıp, kendilerine öğretilenlerin tamamen masal, hurafe,hikaye olduğunu görenlerin önünü bir süre sonra alamayacaklar.

Toplum olarak her olayı çıkarcılığa, paraya, kendi cebime taşımaya başladık. Bu durum Özal zamanında filizlenip, şimdiler de boy verdi. Olaya bu noktadan bakarsak, şöyle bir öneri de bulunabilirim.

Camiler de kılınan her vakit namaza pirim adı altında küçük bir ücret ödensin. Vakit başı 4 – 5 lira gibi. Bu ödemeyi ülkenin en büyük bütçesini kullanan kurum olarak Diyanet karşılayabilir. O zaman bakın camiler nasıl doluyor. Rum ve Ermeni vatandaşlarımız bile namaz kılmaya, hatta vakit namazlarının sayısını artırmaya bile kalkarlar. Göstermelik inanç bu kadar olur.

Okullarda din derslerini zorunlu tutmayıp, seçmeli olarak bıraksaydınız, insanlar inançlarını kendilerine göre yaşayıp, hurafelerin peşinden gitmeyecek, cemaatler ve hikayeleri bu kadar itici gelmeyecekti belki de.

İktidarın üzerine titrediği her konu bu ülkede batağa girmiş görünüyor.

Din

Ekonomi

Demokrasi

Aklın özgürlüğü her noktada kullanılmalı.

Ziyaretçilerimiz, yaptığı yorumlardan kendileri sorumludurlar.

%d blogcu bunu beğendi: