Al Mayadeen’e konuşan Kürt kaynak: Şam ile uzlaştık, Suriye ordusu Afrin’e girecek

Al Mayadeen TV’ye konuşan bir Kürt kaynak, “Suriye hükümeti ile ittifak kapsamında Afrin’in tüm bölgelerine girecek Suriye Ordusu güçlerini selamlıyoruz” dedi, görüşmeler sonucunda uzlaşıya varıldığını söyledi. Öte yandan Afrin’den bir başka YPG yetkilisi ise Unews’e yaptığı açıklamada görüşmelerin hala sürdüğünü, net bir sonuca varıldığında Demokratik Suriye Güçleri tarafından açıklanacağını söyledi.

 

TSK’nin ÖSO adı altındaki cihatçı gruplarla birlikte başlattığı Afrin operasyonu beşinci gününü geride bırakırken, PYD ile Şam yönetimi arasında bir süreden bu yana devam ettiği belirtilen görüşmelerden uzlaşma çıktığı iddia edildi.

Al Mayadeen TV’ye konuşan YPG’de sorumlu bir Kürt kaynak, “Suriye yönetiminin bize sunduğu ve tartıştığımız bir dizi çözümden sonra uzlaşıya vardık. Suriye hükümeti ile ittifak kapsamında Afrin’in tüm bölgelerine girecek Suriye Ordusu güçlerini selamlıyoruz” dedi.

Suriye’de silahı kendilerini korumak için taşıdıklarını ve hiçbir zaman Şam yönetimine düşmanlık ilan etmediklerini ifade eden Kürt kaynak, siyasi çözümün bir parçası olmak istediklerini belirtti.

Haber başka kaynaklar tarafından da giriliyor. YPG’de sorumlu bir Kürt ”Suriye rejiminin bize sunduğu ve tartıştığımız bir dizi çözümden sonra uzlaşıya vardık” https://twitter.com/hasansvri/status/956182804718551041 

Suriye yönetimine yakın bir çizgi izleyen Lübnan merkezli Al Masdar’ın editörü Leith Aboufadel ve Hizbullah’a yakınlığıyla bilinen İlam el-Harbi (Savaş Enformasyonu) da iddiayı Twitter hesaplarından geçti. Aboufadel “YPG ABD destekli değildir, silahları bize hükümet verdi” diyen Kürt yetkilinin söyleminin kafa karıştırıcı olduğuna da dikkat çekti.

An alleged YPG official told Al-Mayadeen that the Syrian Army is welcome to enter all of Afrin. However, the rhetoric is really weird. The official says the YPG is not US-backed. He says the government gave them weapons.

 

الميادين نقلاً عن مصدر كردي مسؤول في وحدات الحماية الكردية في عفرين: لا نسعى لإنشاء دويلة في سوريا بل نحن جزء من النسيج الوطني السوري وكذلك نريد ان نكون جزأ من الحلول المستقبلية للأزمة

Öte yandan Afrin’den bir başka YPG yetkilisi ise Unews’e yaptığı açıklamada görüşmelerin hala sürdüğünü, net bir sonuca varıldığında Demokratik Suriye Güçleri tarafından açıklanacağını söyledi.

Unews’e açıklama yapan YPG sorumlusu: Rusya, Washington, Uluslararası Koalisyon ve Şam arasında müzakereler sürüyor. Anlaşmaya varılması halinde SDG basın toplantısıyla resmi olarak açıklayacak. https://twitter.com/uunionnews/status/956212767257743360 

sendika.org

gunlukbakis

gunlukbakis

2017 Temmuzunun ikinci yarısında başladığımız yayın hayatımızda, giderek yükselen bir grafik çizme hedefindeyiz....

Ziyaretçilerimiz, yaptığı yorumlardan kendileri sorumludurlar.

%d blogcu bunu beğendi: