Alevi köyüne dayatma: ‘Cami yoksa hizmet yok’

Sarıkamış’a bağlı Aşağısallıpınar Köyü’ne cami yapılmasına tepki göstererek cemevi yapılmasını isteyen köylüler Kaymakam tarafından “Cami yoksa hizmette yok” tehditiyle karşılaştı.

Kars Sarıkamış’a bağlı Aşağısallıpınar Köyü’ne cami yapılması köylülerin tepkisine neden oldu. Kaymakam tarafından tehdit edildiklerini belirten köylüler cemevi yapılmasını istiyor.

Aşağısallpınar Köyü Sosyal Yardımlaşma Dayanışma ve Kültür Derneği Başkanı Hüseyin Candan, köylüler istemediği halde köye dayatma ile cami yapıldığını belirterek “Alevi köylerine cami yapıp Sünnileştirmek isteniyor. Köyde bir iş yapılacaksa bizleri ararlardı. Ama cami yapılırken sorma gereği duymadılar. Köyümüze cemevi yapılmasını istiyoruz, yapılsaydı bütün herkes yardım edecekti” dedi.

‘CAMİ YAPILIRSA ALT YAPI SAĞLANACAK’

Köylülerden Hasan Yalçınkaya ise “Alevi köylerine cami projesi Kenan Evren-Fethullah Gülen projesidir. Amaç asimile etmektir. Köyümüzün dokusunu bozmak istiyorlar. Kaymakam, köye altyapı, yol yapılmasını isteyen muhtara cami yapılması karşılığında bu hizmetlerin geleceğini söylüyor. O bölgede tek cami olmayan köy bizim köyümüzdür” diye kaydetti.

‘SÜNNİLEŞMEK İSTEMİYORUM’

Köyün asıl ihtiyacının ziraat ve kooperatif olduğunun altını çizen köy sakinlerinden Ziyattin Kocalar da “Bizim kapımız cemevidir. Ben Alevi olarak doğdum Alevi olarak ölmek istiyorum. Sünnileşmek istemiyorum” dedi.

Cumhuriyet’ten Mehmet Menekşe’nin haberine göre, Aşağısallıpınar köyü muhtarı Kutlay Emelet, konuşma talebimizi geri çevirdi. Ancak muhtarın köylülere, “Köye hizmet gelmesi için cami yapılmasına göz yumacağız” diyerek ikna etmeye çalıştığı kaydedildi.

gunlukbakis

gunlukbakis

2017 Temmuzunun ikinci yarısında başladığımız yayın hayatımızda, giderek yükselen bir grafik çizme hedefindeyiz....

Alevi köyüne dayatma: ‘Cami yoksa hizmet yok’” için bir yorum

  1. AKP YAPIYOR BAĞIRIYORUZ, CHP YAPINCA SUSUYORUZ; SONRADA KALKIP YANDIM YANDIM DİYORUZ.
    Maltepe Chp belediye başkanı Ali Kılıç İmar tezgahı ile nüfusunun %80’inin Alevi olduğu mahallede ki 3 camiyi 7 yaptı; üstüne birde 27 yıllık Maltepe’nin TEK Cem Evine çöküp belediye malı yapmaya çalışıyor ses yok.
    HAYIRDIUR YAHU, CHP YAPINCA İYİ Mİ OLUYOR.!

Ziyaretçilerimiz, yaptığı yorumlardan kendileri sorumludurlar.

%d blogcu bunu beğendi: