Alevilere bir haftada ikinci saldırı

İstanbul Sultangazi’deki Habipler Cemevi’nde önceki akşam ibadet yapıldığı sırada önce camlar kırıldı, ardından içinde ateş bulunan bir kova içeriye atıldı. Yerdeki halının tutuşması üzerine Aleviler dışarı çıktı. Yangın hızla söndürüldü.

‘Dönen dönsün dönmeyiz yolumuzdan’

Aleviler, saldırının ardından dün bir araya gelerek olayı protesto etti. Alevi Kurumları adına basın açıklamasını okuyan Habibler Cemevi Başkanı Orhan Satılmış, 5 gün içerisinde ikinci kez saldırıya uğradıklarını söyledi ve şöyle konuştu:

Birgün den Barış Kop un haberine göre, “İlkinde cem salonumuzun penceresi kırılarak içerisi yakılmak istendi. Başaramayınca 9 Kasım 2017 tarihinde bir cem gününde ibadethanemizin penceresi tekrardan kırılarak, ikinci kez yakılmaya çalışıldı. İlkini biz bir karışıklığa neden olmamak için kendi içimizde çözmeye çalıştık ama gördük ki, bu saldırı planlı ve programlı yapılıyor.”

Saldırılar karşısında tüm halkı cemevlerini sahiplenmeye çağıran Satılmış, “Tüm saldırılara rağmen mahallemizde yaşayan halklar olarak kardeşçe yaşamaya devam edeceğiz. Bu saldırıyı yapanlar bilsinler ki; baskılar ve katliam girişimleri bizim inancımızı yaşamamızı ve yaşatmamızı asla engelleyemez. Biz Pir Sultan’ın ‘Dönen dönsün biz dönmeyiz’ şiarıyla yolumuza devam edeceğiz” dedi.

Alevi Bektaşi İnanç Kurulu Başkanı Hüseyin Güzelgül ise Türkiye’nin hayal edemeyecekleri düzeyde karanlık bir dönemden geçtiğini söyleyerek; “AİHM cemevlerinin yasal bir statüye kavuşması yönünde karar verdi. Ama Ebu Süfyan zihniyetiyle yönetilen bu ülke, cemevlerine yasal statü vermeyerek şiddete ve cihada yer açan bir idare yoluna gitmiştir. Bunu akıllarına iyice yerleştirsinler; Alevilik vardır ve haktır” diye konuştu.

gunlukbakis

gunlukbakis

2017 Temmuzunun ikinci yarısında başladığımız yayın hayatımızda, giderek yükselen bir grafik çizme hedefindeyiz....

Ziyaretçilerimiz, yaptığı yorumlardan kendileri sorumludurlar.

%d blogcu bunu beğendi: