Algı ne kadar güzel

Neredeyse her gün kendisine göre çalışana, emekliye müjde haberleri yaratan gazete, bu gün de emekliler için oldukça güzel! müjdeli bir haber yapmış. Haberin içeriğinde alınacak tutarları açıklarken, manşete koyduğu algı ise süper.

“Emekliye 320 lira zam”

Hangi emekliye veriyor bu 320 lira yı. İnsanlar maaşlarını almaya gittiklerinde 320 yerine alacakları ortala zam 32 lira. Emekliye 32 lira zam manşetiyle çıksa, ertesi gün yayın hayatı biter. Her yapılan işte algı yaratmaya çalışan bu boyalı, makyajlı sözde gazete emekliler üzerinden yine aynı algıyı yaratarak gündem oluşturmaya çalışıyor.

Nereye kadar? Temmuz maaşları alındığında zaten İstanbul seçimleri de bitmiş olacak.

Ne demişti damat hatırlayalım. Uzaya dört şeritli yol yapıyoruz desek, inanıp bize oy verecek seçmenimiz var. Belki de haklı. İşte bu mantıkla hareket edildiğinde 32 lira yerine 320 lira alacağına inanan ve bunu çevresinde savunabilecek kadar akıl fukarası insan çok. Bunun algısını yaratmaya çalışıyorlar.

Hani 320 liraydı diye de soramazsınız. Çünkü, okumadıkları iç satırlarda aslında 32 lira olduğu yazılı. Enflasyonu yine %5.90 – 6 civarında tutup, zamları da ona göre yapacaklarına göre hesabı siz kendiniz yapın.

Manşetteki resme bakın.

Algı ne kadar güzel.

 

gunlukbakis

gunlukbakis

2017 Temmuzunun ikinci yarısında başladığımız yayın hayatımızda, giderek yükselen bir grafik çizme hedefindeyiz....

Ziyaretçilerimiz, yaptığı yorumlardan kendileri sorumludurlar.

%d blogcu bunu beğendi: