Antalya da yine hortum faciası

Antalya’da fırtına nedeniyle havalimanında hortum oluştu, otobüs devrildi, 12 yaralı var

20-30 metrelik dalgalar

Antalya’da hızı 103 kilometreye ulaşan rüzgar hayatı olumsuz etkiledi. Havalimanının kuzey bölümünde gökyüzünde ortaya çıkan hortum herkesi dehşete düşürdü. Öte yandan havalimanı içinde yolcu transferi yapan iki otobüs ve merdiven devrildi. Kaza sonucu 12 yaralının tedavi altına alındığı gelen bilgiler arasında. Edinilen bilgiye göre bir polis helikopteri ve bir uçakta da hasar meydana geldi. Kuvvetli rüzgar ve fırtına ile birlikte denizde dev dalgalar oluştu. Konyaaltı sahilinde dalgaların boyu 5-7 metreye, 40 metrelik falezlere çarpan dalgaların boyu ise 20-30 metreye ulaştı.

Antalya Valisi Münir Karaloğlu vatandaşı meteorolojik uyarıları dikkate almaları konusunda uyardı. Kent merkezinde Konyaaltı Balıkçı Barınağı açıklarında da sabah saatlerinde dev bir hortum oluştu. Denizin bir kilometre açığında oluşan hortuma balıkçılar şahit oldu. Çarşamba gününden bu yana devam eden aşırı yağış ve fırtına; hayatı olumsuz etkiliyor. Kentin birçok noktasında güneş kolektörleri, çöp konteynerleri, tabelalar uçtu; ağaçlar ve elektrik aydınlatma direkleri devrildi. Fırtına sırasında elektrik iletim hatları zarar gördü. Birçok bölgeye enerji verilemedi. Kent merkezinde birçok noktada da hortum oluştu. Fırtınayla birlikte yüksek yağış yerini ara ara dolu yağışına bıraktı. Görüş mesafesinin kaybolması üzerine sürücüler yollarda ilerleyemedi. Kent genelinde çok sayıda maddi hasarlı kaza meydana geldi. Bazı bulvarlarda ağaçların yola devrilmesi sonucu ulaşım güçlükle sağlandı. Muratpaşa Güvenlik Mahallesinde bir caminin minaresi yıkıldı. Devrilen parçalar nedeniyle caminin camları kırıldı, çevresi zarar gördü.

Meteoroloji uyardı

Meteoroloji Antalya 4. Bölge Müdürlüğünden yapılan açıklamada kent merkezine son 24 saatte metrekareye 90 kilogram, Kemer ilçesine 111 kilogram yağış düştüğü, kent merkezindeki rüzgar hızının saatte 103 kilometreye ulaştığı vurgulandı. Yağışların Pazar sabahına kadar süreceği, rüzgarın saatte 70-100 kilometre hızla eseceği, kentin doğu ilçelerinin yüksek kesimlerinde yoğun kar yağışının etkili olacağı öğrenildi. Vatandaşın ani sel, su baskını, yıldırım, soba zehirlenmesi ve çatı uçması gibi olaylara karşı dikkatli olmaları istendi.

akdenizmanset

gunlukbakis

gunlukbakis

2017 Temmuzunun ikinci yarısında başladığımız yayın hayatımızda, giderek yükselen bir grafik çizme hedefindeyiz....

Ziyaretçilerimiz, yaptığı yorumlardan kendileri sorumludurlar.

%d blogcu bunu beğendi: