ATV’deki dizide kadına şiddet görüntülerine tepki yağıyor

EKRANLARDA KADINA ŞİDDET!..
 

ATV’de yeni başlayan ‘Sen Anlat Karadeniz’ dizisindeki erkek karakter, kadın karaktere “Niye gösterdin bileklerini?” deyip, kemiğini kırdı.

 
 Görüntüler aynı zamanda Twitter’da da paylaşıldı. Başta kadınlar olmak üzere izleyiciler ayağa kalktı. Geçtiğimiz yıl 409 kadının erkekler tarafından katledilmesini unutan yapımcılar, şiddeti resmen teşvik ederek, ateşe kömür taşıdı…

Yapımcılığını ve yönetmenliğini Osman Sınav’ın yaptığı ve geçmişte para karşılığı satıldığı adamdan kaçan, çocuğuyla birlikte Karadeniz’e sığınan bir kadının hikayesini anlatan ‘Sen Anlat Karadeniz’le ilgili atv’nin resmi hesabından yapılan bir paylaşım kadınları ayağa kaldırdı.

SENARYO BOZUK

Senaristliğini Ayşe Ferda Eryılmaz ve Nehir Erdem’in üstlendiği filmle ilgili videoda, Mehmet Ali Nuroğlu’nun canlandırdığı Vedat Sayar karakteri ile İrem Helvacıoğlu’nun canlandırdığı Nefes görülüyor.
Vedat Sayar, Nefes’i bir odaya zorla sokuyor ve ardından başka bir erkekle flört ettiğini belirterek, “Niye gösterdin bileklerini?” diye soruyor.
RTÜK’E ‘KALDIRIN BU DİZİYİ’ ÇAĞRISI

Paylaşılan videoda da bu kısım başlık olarak kullanıldı. Başta kadınlar olmak üzere binlerce kullanıcı, bu sahneye ve atılan başlığa isyan etti. Kadına şiddetin had safhaya vardığı, Kadın Cinayetlerini Durduracağız Platformu’nun 2017 verilerine göre, 409 kadının katledildiği, 387 çocuk cinsel istismara uğradığı, 332 kadına cinsel şiddet uygulandığı bir ortamda böyle bir videonun ve dizinin çekilmesi tepki çekti.
İzleyiciler, RTÜK’e çağrıda bulunarak, kadına yönelik aşağılık şiddeti teşvik edeceği gerekçesiyle dizinin yayından kaldırılmasını istedi.
Sözcü
gunlukbakis

gunlukbakis

2017 Temmuzunun ikinci yarısında başladığımız yayın hayatımızda, giderek yükselen bir grafik çizme hedefindeyiz....

Ziyaretçilerimiz, yaptığı yorumlardan kendileri sorumludurlar.

%d blogcu bunu beğendi: