Avrupa’da sular durulmuyor; Belgrad’da binlerce kişi protestoların 4. haftasında sokaktaydı

Sırbistan’daki protestoya 25 bin kişi katıldı

Başta Fransa olmak üzere çok sayıda Avrupa ülkesinde vatandaşlar 2018’e sokakta veda ederken, Sırbistan’ın başkenti Belgrad’daki protestoların 4. haftasında da binlerce kişi sokaklardaydı.

Cumhurbaşkanı Cumhurbaşkanı Aleksandar Vucic’i ve liderliğini yaptığı Sırp İlerleme Partisi’ni (SNS) protesto eden göstericiler, başkentin merkezinde bir araya geldi. Basın özgürlüğü ve gazeteciler ile muhalif siyasetçilere yönelik saldırıların sona ermesi talebinde bulunan protestocular, yer yer “Hırsız Vucic” ve “Artık yalan yok” sloganları da attı.

AFP’nin haberine göre, 1.3 milyon nüfuslu Belgrad’da cumartesi günkü eylemlere yaklaşık 25 bin kişi katıldı.

30 farklı siyasi parti ve grubun bir araya gelmesiyle kurulan ‘Sırbistan için Birlik’in destekçileri, Vucic’i ‘otokrat bir lider’ olarak tanımlıyor ve partisini de ‘yolsuzluğa bulaşmakla’ suçluyor. SNS yönetimi yolsuzluk iddialarını sert bir biçimde reddetse de, gösteriler sırasında hükümet yanlısı Studio B TV’ye röportaj veren Vucic ise ‘muhaliflerin taleplerini tartışmaya hazır olduğunu’ söyledi.

Vucic, daha önce de partisinin popülerliğini test etmek için bir erken seçime hazır olduğunu belirtmişti. Ancak ülkenin eski başbakanı ve Halkın Partisi’nin lideri Vuk Jeremic, muhalefetin herhangi bir seçimi boykot edeceğini kaydetmişti. Jeremic, “Muhalefetin de seçimlere ve hayata normal katılımını sağlayacak şartlar olgunlaşmadıkça Sırbistan’da herhangi bir meşru seçim gerçekleşmeyecek” demişti.

T24

gunlukbakis

gunlukbakis

2017 Temmuzunun ikinci yarısında başladığımız yayın hayatımızda, giderek yükselen bir grafik çizme hedefindeyiz....

Ziyaretçilerimiz, yaptığı yorumlardan kendileri sorumludurlar.

%d blogcu bunu beğendi: