Berat Albayrak bütçe yok dedi, orman işçileri işsiz kaldı

Tarım ve Orman Bakanlığı bünyesinde çalışan ve çoğunluğu yangın müdahale işçisi olan yaklaşık 10 bin işçiden 6 bin orman işçisi, Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak imzasıyla, Orman Genel Müdürlüğü’ne gönderilen bir yazı ile bütçe olmadığı öne sürülerek işsiz bırakıldı.

Geçici işçi pozisyonunda çalışan orman işçileri, Orman Genel Müdürlüğü Personel İşleri Dairesi Başkanlığı’nın vize talebi olmasına rağmen Hazine ve Maliye Bakanlığı tarafından bütçe olmadığı gerekçesiyle iş akitleri sonlandı.

Hazine ve Maliye Bakanlığı tarafından gönderilen yazıda Türkiye genelinde orman ve yangın işçisi olarak yaklaşık 10 bin işçiden sadece 4 bin işçinin çalışma süresinin 2 ay kadar uzatılabileceği söylendi.

Orman yangınlarının da sık yaşandığı yaz aylarında, orman yangınlarına müdahele eden çalışanların büyük bir bölümü hakkında her hangi bir şey söylenilmeyen yazıda, işçilerin ücretlerinin döner sermayeden karşılandığı belirtildi.

Çalışma süreleri uzatılmayan işçilerin iş akitleriyse Orman Genel Müdürlüğü tarafından bugün itibaren sonlandırılmaya başladı.

‘BİNLERCE ORMAN İŞÇİSİ İŞSİZ’

Konuyla ilgili İleri Haber’e konuşan bir işçi çalışanların yarıdan fazlasının mağdur edildiğini, diğer işçilerin iş akitlerinin ise sadece 2 ay uzatıldığını söyledi.

Kendilerinin Türkiye genelinde 10 bin’e yakın orman işçisi olarak çalıştıklarını söyleyen ve isminin saklı tutulmasını isteyen bir orman işçisi, geçen seneye kadar 5 ay 29 gün çalışma sürelerinin olduğunu, Kanun Hükmünde Kararname ile 4 ay daha ilave edilerek 9 ay 29 güne çalışma sürelerinin çıkarıldığını belirtti.

Bu sene içinde çalıştıkları kurum tarafından 5 ay 29 günlük çalışma sürelerine  tekrar 4 aylık vize istenildiğini dile getiren çalışan, kurum talep etmesine rağmen Maliye Bakanı Berat Albayrak imzasıyla bütçenin olmadığının, ödeme yapılmayacağının taraflarına beyan edildiğini ve önümüzdeki günlerde orman yangınlarının en sık yaşandığı dönemler olmasına rağmen Temmuz ayı itibariyle binlerce işçinin işine son verileceğini hatta bugün itibariyle işten çıkarılmaların başlandığını aktardı.

Bu duruma ilişkin, işçilerin birlikte hareket ettiğini aktaran çalışan, Tarım ve Orman Bakanlığı bünyesinde tek yetkili sendikanın Hak-İş’e bağlı Öz Orman İş olduğunu, bu sendika’nın da iktidar yanlısı olduğunu ve en küçük bir hak taleplerinde sendika temsilcilerinin işçi karşıtı davrandığını dile getirdi.

gunlukbakis

gunlukbakis

2017 Temmuzunun ikinci yarısında başladığımız yayın hayatımızda, giderek yükselen bir grafik çizme hedefindeyiz....

Ziyaretçilerimiz, yaptığı yorumlardan kendileri sorumludurlar.

%d blogcu bunu beğendi: