Bilal Erdoğan’ın Okçular’ına RTÜK kıyağı!

RTÜK üyesi Faruk Bildirici, Bilal Erdoğan’ın yöneticileri arasında olduğu Okçular Vakfı’nın Malazgirt Zaferinin yıldönümü için hazırladığı kamu spotunun televizyonlarda ücretsiz yayınlanacak olmasına itiraz etti.

Radyo ve Televizyon Üst Kurulu (RTÜK) üyeliğine seçilen gazeteci Faruk Bildirici, Malazgirt Savaşı’nın yıldönümü için Okçular Vakfı’nın hazırladığı kamu spotlarının televizyonlarda ücretsiz olarak yayınlanacağını açıkladı.

21 Ağustos 2019’da yapılan toplantıda karara muhalefet şerhi düşen Bildirici, Okçular Vakfı’nın herhangi bir sivil toplum örgütü değil; siyasi iktidarın koruyup kolladığı bir kuruluş olduğunu belirtti. Bildirici, şerh kararında şunları yazdı:

BİLAL ERDOĞAN, MALAZGİRT ETKİNLİKLERİNİ SAHİPLENMİŞ”

“Okçular Vakfı’nın Mütevelli Heyet üyeleri arasında Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın oğlu Bilal Erdoğan da yer alıyor. Bilal Erdoğan, Beyoğlu Belediye Başkanı ve Okçular Vakfı Mütevelli Heyeti Başkanı Ali Yıldız ile birlikte Malazgirt Zaferi Anma Etkinlikleri ile ilgili olarak KKTC’de basın toplantısı düzenlemiş. 23 Ağustos’tan itibaren Ahlat ve Malazgirt’te düzenlenecek etkinlikleri sahiplenmiş.

“Malazgirt Zaferi, bir siyasi parti veya bir vakıf tarafından kutlanamaz. Böyle bir kutlamanın spot filmi hazırlanacaksa da bunu yapacak olan bir vakıf değil, kamu kurumları, üniversiteler ya da Türk Tarih Kurumu’dur.

“YÖNERGEYİ İHLAL EDİYOR”

“Hazırlanan üç film Kamu Spotları Yönergesi’nin çeşitli hükümlerini ihlal etmektedir. Bu spot filmler, İzleme ve Değerlendirme Dairesi’nin yazısında da belirtildiği gibi, bir etkinlik duyurusudur. Kamu spotlarının amacı etkinlik tanıtımı, duyurusu olamaz.

“Kamu Spotları Yönergesi’ne göre “Kamu spotları, ancak toplumu ilgilendiren ve yayınlanmasında kamu yararı bulunan olay ve gelişmelere ilişkin konularda hazırlanır’’ ve faaliyet tanıtımı yapılamaz.

“BEDELİNİ ÖDEYEREK DUYURULMALI”

“Halbuki bu spotlarda faaliyet tanıtılıyor. Okçular Vakfı’nın etkinliklerini duyurmasının yolu ücretsiz yayınlanacak ve siyasi iktidarla yakınlığı nedeniyle ayrıcalıklı işlem görecek kamu spotları olmamalıydı.

“Okçular Vakfı, böyle bir etkinliği duyuracaksa, müzik ve film festivallerinin tanıtımlarında olduğu gibi reklam kuşağında ve bedelini ödeyerek duyurmalı. Okçular Vakfı için böyle bir ayrıcalık tanınırsa, yarın başka vakıflar da düzenleyecekleri etkinlikler için kamu spotları hazırlayıp ücretsiz yayınlanması için RTÜK’e başvurabilirler.

“Yönergenin 5. Maddesinin 3. Fıkrasına göre de kamu spotları başvurusunun Üst Kurula en az 15 gün önce yapılması gerekiyor. Okçular Vakfı’nın başvurusu Üst Kurul toplantısından bir gün önce yani 20 Ağustos 2019 tarihinde yapılmıştır. Spotlar alelacele Üst Kurul gündemine alınmış ve oy çokluğuyla kabul edilmiştir.

“Okçular Vakfı’nın spotlarında hiç ok kullanılmamasının ve kılıcın başrolü oynamasının garipliğini bir tarafa bırakırsak, kamu spotlarında siyasi figür ve mesajların da kullanılmaması gerekir. Bu gerekçelerle Okçular Vakfı’nın hazırladığı üç spot filmin televizyonlarda ücretsiz olarak yayınlanmasına karşıyım.

gunlukbakis

gunlukbakis

2017 Temmuzunun ikinci yarısında başladığımız yayın hayatımızda, giderek yükselen bir grafik çizme hedefindeyiz....

Ziyaretçilerimiz, yaptığı yorumlardan kendileri sorumludurlar.

%d blogcu bunu beğendi: