Bilim Üniversitesi’nin adına ‘İslam’ eklenmesi için teklif verildi

Meclis’e Bilim ve Teknoloji Üniversitesi’nin adına “İslam” eklenmesi ve İslam’ın eğitimde de uygulanarak yapısal bir değişikliğe gidilmesi için teklif verildi.

Meclis’te görülen torba yasa teklifinde kurulan Gaziantep Bilim ve Teknoloji Üniversitesi’nin isminin değiştirilmesi için teklif verildi. Üniversitenin ismine eklenmesi istenen “İslam” kelimesinin sadece tabelada değil yapısal anlamda da eğitimde yer alınması isteniyor.

gaziantep bilim ve teknoloji üniversitesi ile ilgili görsel sonucu

Torba yasa teklifinde yeni kurulan Gaziantep Bilim ve Teknoloji Üniversitesi’nin isminin de “Gaziantep İslam Bilim ve Teknoloji Üniversitesi” olarak değiştirilmesi teklif edildi. Ancak ismine “İslam” eklenmesi planlanan üniversite için değişiklik gerekçesi dikkat çekti.

YAPISAL DÖNÜŞÜM PLANLANIYOR

Teklifin gerekçesinde salt bir isim değişikliği yerine yapısal bir dönüşüm planlandığı aktarıldı. Bu kapsamda teklife ilişkin gerekçede “Gaziantep ilinin bulunduğu konum itibariyle, üniversitenin İslam dünyası ile yükseköğretim alanında bilimsel faaliyetlerin uluslararası düzeyde temayüz ettirilmesi, belli bir misyon içinde bölge ülkeleri ile öğrenci ve öğretim üyesi hareketliliğinin aktarılması, müşterek diploma programlarına ağırlık verilmesi, bölge ülkelerinin niteliksel insan kaynağı için cazibe haline getirilmesi önem arz etmedir” denildi.

İKİ TEKLİF DAHA

Cumhuriyet’ten Ozan Çepni’nin haberine göre, ayrıca Anka Teknoloji Üniversitesi’nin, üç yıllık süre sonunda eğitim öğretime başlayamadığı gerekçesi ile kapatılması teklif edildi. “İstanbul Bilim Üniversitesi”nin ismi ise posta dağıtım ve diğer işlemlerde isim karışıklıkları olduğu gerekçe gösterilerek “Demiroğlu Bilim Üniversitesi” olarak değiştirildi.

İleri Haber

gunlukbakis

gunlukbakis

2017 Temmuzunun ikinci yarısında başladığımız yayın hayatımızda, giderek yükselen bir grafik çizme hedefindeyiz....

Ziyaretçilerimiz, yaptığı yorumlardan kendileri sorumludurlar.

%d blogcu bunu beğendi: