Binali Yıldırım neden istifa etmiyor?

Anayasa nın 94. maddesi gereği Binali Yıldırım ın İstanbul Büyükşehir Belediye Başkan adaylığı açıklandıktan sonra istifa edip, adaylığına devam etmesi gerekiyor. Oysa Binali Yıldırım istifa etmiyor. Üstelik alay edercesine seçimler bir siyasi faaliyet değildir diyor.

Yaşananlara ve açıklamalara bakarak bir çok yorum yapılabilir.  Yargıtay 18. Ceza Dairesi Onursal Başkanı Hamdi Yaver Aktan a göre böyle bir durumda büyük bir hukuksuzluk ortaya çıkıyor, ve İstanbul seçimleri iptal edilebilir.

Demek ki, AKP ve Erdoğan İstanbul da durumlarının ne olduğunu tam olarak bilemiyorlar. Yani emin değiller. Yine medya da seçmen aktarımları, bir dairede 40-50 seçmen yerleştirmeleri gibi haberler ortaya çıktığı bu günlerde, iktidarın devletin bütün gücü elindeyken kendisinden emin olamaması onlar adına korkutucu bir durum olsa gerek.

Şöyle düşünebiliriz. Ve eğer bu gerçekleşirse de bizler için şaşırtıcı olmayacaktır. Tabi sonuç olarak YSK İstanbul seçimlerinin neresinde duracak göreceğiz.

Eğer Binali Yıldırım İstanbul u kazanamazsa, zaten adaylığı tartışmalı olduğundan İstanbul seçimleri iptal edilebilir. Yok eğer kazanırsa adaylığının tartışmalı olduğu gündeme bile gelmez, seçim sonuçları kabul görür.

Bekleyelim bakalım.

 

Ziyaretçilerimiz, yaptığı yorumlardan kendileri sorumludurlar.

%d blogcu bunu beğendi: