Biranın yüzde 65’i vergiden oluşuyor

Anadolu Efes CEO’su Can Çaka, “Alkollü içecek sektöründeki yüksek vergiler pazarı yüzde 30 oranında küçültürken, Rusya ve Türkiye en regüle pazarlar olarak öne çıkıyor” ifadelerini kullandı.

Bütçenin en büyük gelir grupları arasında yer alan alkollü içeceklerde yılda iki kez artan vergi oranları milyarlarca liralık bir gelir yaratırken, Türkiye’deki alkollü içecek pazarı da hızlı bir şekilde küçülüyor. Son 10 yıldır pazarlama ve sponsorluk faaliyetlerinin yasaklandığı Türkiye’de geçen bu süre boyunca pazar yüzde 30 daralmış durumda. Tüm bu olumsuz şartlara rağmen, tarıma verilen destekler ve bira üretiminde kullanılan hammaddeler için gerçekleştirilen sürdürülebilir tarım projeleri ile birayı ve yerli üretimi sahiplendiklerini anlatan Anadolu Efes CEO’su Can Çaka, “Bira sektörü 1’e 5’lik bir istihdam yaratıyor. Biranın yüzde 65’i vergiden oluşuyor. Pazarın durumu ile yakınmak yerine bununla yaşamaya çalışıyoruz” diye konuştu.

‘BÜYÜK YATIRIMLAR YAPTIK’

Sözcü’den Sayime Başçı’nın haberine göre, “Gelecek Tarımda” projesi kapsamında, biranın ana hammaddelerinden biri olan şerbetçiotunun Türkiye’deki serüvenini hasat alanında aktaran Çaka, piyasaya dair de kısa bir değerlendirmede bulundu. “Farklı okazyonlarla birayı sahiplenmeye çalışıyoruz. Bugün büyük şehirlerde çok güzel bira içme şansınız var. Bu kültürün devamlılığı için de büyük yatırımlar yaptık. Toplanan vergilerin yüzde 1’i biradan elde ediliyor. Vergi dairesi gibi çalışıyoruz” ifadelerini kullanan Çaka, Türkiye kadar regüle bir pazarın başka bir yerde bulunmadığını, sadece Rusya ve Türkiye’de pazarlama faaliyetlerinde bulunamadıklarını dile getirdi.

SON ON YILDA İKİ FABRİKA KAPANDI

Son 10 yılda 2 fabrikanın kapandığını belirten Çaka, özellikle yurtdışında hızlı bir büyümeye imza attıklarını anlattı. Çin’de birkaç kat büyümenin olduğunu ve Avrupa’ya bira ihracatı yaptıklarını dile getiren Çaka, Almanya’ya yılda 4 milyon litre bira ihraç ettiklerini aktardı. Orta Doğu ülkelerinde ise alkolsüz biraların tercih edildiğini belirten Çaka, alkollü içecek grubu gelirlerinin yüzde 60’ının yurtdışından geldiğini kaydetti.

gunlukbakis

gunlukbakis

2017 Temmuzunun ikinci yarısında başladığımız yayın hayatımızda, giderek yükselen bir grafik çizme hedefindeyiz....

Ziyaretçilerimiz, yaptığı yorumlardan kendileri sorumludurlar.

%d blogcu bunu beğendi: