Bu dolar düşer

Ben jöleli Yiğit bulut değilim. Dolar kuru için kimseye ……… çocukları falan demeyeceğim.

Binali Yıldırım da değilim. Yani başbakanlık döneminde ekonomiyi ne kadar iyi bildiğini bize şu sözlerle göstermişti. “Dolardan bize ne. Dolsa ne olur, dolmasa ne olur“. Ülkenin ekonomisi böyle abuk yapılanma ve açıklamalarla idare ediliyor demek ki. Oysa o dolar bu gün dolardan bize ne diyenlerin mantıksızlığı sonucu yukarılarda uçuyor. Peki herkesin söylediği gibi aynı gemide miyiz?

döviz ile ilgili görsel sonucu

Aynı gemide değiliz. Çünkü biz vatanın bütünlüğünü ve sınırlarımızı herşeyden önce tutarken, onlar önce davamız sonra vatan diyebilecek kadar ülkeden uzak insanlar. Yani önce kendileri, kalırsa vatan.

16 yıldır beğenmedikleri Cumhuriyetin yarattıklarını satarak, kiraya vererek ellerinde sıcak para tutup idare ettiler. Yer altı kaynaklarından başka da satabilecekleri pek bir şey kalmadı. Bu neyin göstergesidir. Bu üretimi sıfırlamış, tamamıyla dışa bağımlılığı artırmış, bakliyattan samana, hayvandan gübreye kadar  dışarıdan alımlarla idare etmeye çalışan bir ülkenin ekonomik çöküşünün göstergesidir.

Bu dolar düşer dedim yazının başlığında.

Bu ülke Cumhuriyet in kurulduğu dönemde Osmanlı nın borçlarını da üstlenerek, ama üretimi en önde tutarak 10 yılda 50 yıllık yatırım ve üretimlerle büyüdü. 20 yıl geriye gidin. Hayvancılıkta sıkıntısız, dış satımı olan, tarımda kendi tohumuyla tarlalarını ekip biçen üreten, eğitimin bu kadar içine edilmemiş, barajları,çimento fabrikaları olan, üretimiyle kendi yağında kavrulan bir ülkeydi Türkiye. Dışa bağımlı değil miydi? Elbette bağımlıydı da, bizim konumuz üretim, tarım ve hayvancılık. O başka zaman tartışılacak bir konu.

Kısaca, hazıra dağ dayanmaz sözünü doğrularcasına ekonomik politika uygulayan iktidar, hazır bitince borçla, borç alamayınca ülkenin belli kaynaklarını ipotek ederek durumu idare edecektir. İnanın bu günden çok daha kötü günlerimiz olacak.

Çünkü üretmiyoruz. Üretenin önünü tıkıyoruz. Kendi tohumlarımızı yasaklayıp, İsrail tohumunu zorunlu kılıyoruz derken…..

Döviz uçuyor, biz kuşlastikle vurmaya çalışıyoruz. Kaldı ki, kuşlastikte dövizi vuracak taşı bile dolarla alırken yapıyoruz bunu.

Hatırlayın Yeni Şafak denilen kağıt parçasının manşetini. “Doların Krallığı Çöküyor”.

Çok inandırıcı değil mi?

Ziyaretçilerimiz, yaptığı yorumlardan kendileri sorumludurlar.

%d blogcu bunu beğendi: