Büyükçekmece’de ‘sahte seçmen’ iddiası çöktü! Polisler hakkında suç duyurusu

AKP Büyükçekmece’de “usülsüz seçmen kaydı” yapıldığı iddiasıyla YÜksek Seçim Kurulu’na (YSK) seçimlerin iptali için başvuru yapmıştı. Cumhuriyet Başsavcılığı’nın talimatı ile polisler Büyükçekmece’de ‘seçmen avı’na çıkmış, küçük çocukların okullarına giderek ifadelerine başvurulması büyük tepki toplamıştı. Polislerin usülsüz şekilde tutanaklar hazırladığı, bu tutanaklarda aynı kişiler hakkında farklı ifadelerin yer aldığı ortaya çıktı. 

Büyükçekmece Cumhuriyet Başsavcılığı’nın talimatı ile Büyükçekmece Emniyet Müdürlüğü yerel seçimlerde seçmen listesinde yer alan bazı vatandaşların ‘usülsüz’ şekilde kaydedildiği iddiası ile seçimlerden hemen sonra operasyonlar başlattı. Emniyet Müdürlüğü’nün seçimlerle ilgili raporu ve polislerin tutanakları ortaya çıktı. Tutanaklarda farklı polis ekiplerinin aynı kişilerle ilgili bir birinden farklı tutanaklar tuttuğu ortaya çıktı.

KRT WEB habere göre; Büyükçekmece’de seçimlerin iptaline yönelik polisin yaptığı usulsüz çalışmalarla ilgili tutuklu Nüfus Müdürlüğü personeli Özgür Samanlı’nın avukatı, Büyükçekmece İlçe Emniyet Müdürü ve usulsüz tutanak düzenleyen polisler hakkında suç duyurusunda bulundu.

Şikayette;

“1-) Emniyet Müdürlüğü tarafından gidilen adreslerde ilgili kişinin ikamet etmesine rağmen fiili duruma aykırı olarak şahsın bu adreste ikamet etmediği tutanak altına alınmıştır.

2-) Usulsüz olarak tutulan tutanakta, ilgili şahsın o andan evde bulunmamasının, “evde ikamet etmediği” şeklinde değerlendirilmek süretiyle usulsüz tutanak düzenlenmiştir.

3-) Aranılan adresin gerçekte var olmasına rağmen tutanakta aranılan adresin var olmadığı yazılmıştır.

4-) Aranılan adres dışında bir adrese gidilmek suretiyle yanlış adreste sorgu ve tutanak düzenlenmiştir.

5-) Birden fazla polis ekibi aynı şahıs hakkında bir birinden farklı tutanaklar düzenlemiş ve bu doğrultuda gerçeğe aykırı rapor tanzim edilmiştir.” denildi.

Suç duyurusunda şu ifadeler yer aldı:

Emniyet Müdürlüğü’nün savcılığa gönderdiği raporda şu ifadeler yer aldı:

TUTANAKLARDAN BAZILARI ŞÖYLE:

Polislerin tutanağında “Murat Çeşme, Karbeyaz Sokak, No: 17 Daire: 1” adresinin bulunmadığı iddia edilirken Google Harita‘da adresteki binanın bulunduğu gözüküyor.

Bir başka polis tutanağında “Fatih Mahallesi, Cengiz Topal Caddesi No: 4318 adresinde inşaat olduğu belirtilirken o adresin kentsel dönüşüm nedeniyle yıkıldığı, oturan vatandaşın da bir arka sokağa taşındığı ortaya çıktı.

Polislerin tutanağında bir adrese birden çok kez gidildiği görülüyor… 

YSK, AKP’nin Büyükçekmece ilçe belediye başkanlığının seçiminin iptali talebiyle yaptığı olağanüstü itirazları reddetmişti.

gunlukbakis

gunlukbakis

2017 Temmuzunun ikinci yarısında başladığımız yayın hayatımızda, giderek yükselen bir grafik çizme hedefindeyiz....

Ziyaretçilerimiz, yaptığı yorumlardan kendileri sorumludurlar.

%d blogcu bunu beğendi: