Çanakkale geçilmez sözünü yeniden hayata geçirebilmek için…

AKP nin ağaca nasıl baktığını, ağacı nasıl gördüğünü çok iyi biliyoruz.

Taner Yıldız ın Enerji Bakanı olduğu dönemde kesilen zeytin ağaçları hakkında termik santral için söylediği şu söz bu gün unutulmadı.

“Ağaç enerji üretiyor mu arkadaşlar? Yani teknik olarak üretiyor da, anca kendisine yetecek kadar.Ampul bağlasan yakmaz, ütü bağlasan çalıştırmaz.Öyle bıraksan 500 sene uzar da uzar. Tamamen israf… Topraktan minarelleri alıyor, havadan karbondioksiti alıyor, ülkemizin değerli su kaynaklarını alıyor. Peki yaptığı ne? Şu kadarcık zeytin. Bu mudur yani verimlilik?”

İşte bu düşüncenin sahipleri bu gün iktidarda aynı şekilde hareket ediyor. Oradan çıkarılacak madenlerimizin kimin olacağı konusu çok umurlarında da değil zaten. Gelecek 3 kuruşla ekonomiyi ne kadar daha çevirebilirizin hesabını yapıyorlar. kaldı ki, çıkacak madenin %96 sı Kanadalı şirketin olacak. Bu durumda ortaya çıkan sonuçlar ise korkunç.

Ya yine kandırıldılar, ya da kaz dağları peşkeş çekildi. Ortada Kanadalı şirketin dışında Cengiz Holding adı da sıkça dolaşmaya başladı. Şu an için bir söylenti olmasına karşın, ateş ve duman sözü insanın aklına geliyor.

kaz dağlarından kaçan hayvanlar ile ilgili görsel sonucu

Avrupa nın en büyük doğal oksijen kaynağını bu şekilde kaybederken, konunun yalnızca ağaç olmadığını, oralarda yaşayan yüzlerce çeşit hayvanın yok olduğunu, kaçacak yer aradığını, katledildiğini de görmek ve buna sessiz kalmak hangi vicdana sığar. Bu çevresel katliama dur demek, bu ülkede yaşayan herkesin görevi.

Düne kadar HDP ye PKK uzantısı, bölücü, PKK destekçisi diyen MHP ye kaz dağları önergesi için HDP milletvekillerinden “VATAN HAİNİ” suçlaması geldi. MHP_AKP iş birliği ile önerge reddedilmişti biliyorsunuz.

Bir parça da olsa utandılar mı acaba?

kaz dağlarından kaçan hayvanlar ile ilgili görsel sonucu

AKP_MHP milletvekilleri dışında diğer bütün partilerin milletvekilleri, il başkanları, sendikalar, sivil toplum kuruluşları, sanatçılar bu gün Kaz dağlarında direnişte.

Kaz dağları. Günlerdir ülkenin gündemini oluşturan bu katliam için doğru yerden bakanlar bu hayasızca vurguna, talana dur demek  için doğru yerde bulunuyorlar.

On lar yüz ler, yüz ler bin ler oldu, çığ gibi kaz dağlarında nöbete koşan bu insanların alınlarından öpülmesi gerekiyor. Bir vatan savunması yapıyorlar orada.

Çanakkale geçilmez sözünü yeniden hayata geçirebilmek için.

kaz dağlarına sahip çıkmaya gidiyoruz ile ilgili görsel sonucu

 

 

 

Ziyaretçilerimiz, yaptığı yorumlardan kendileri sorumludurlar.

%d blogcu bunu beğendi: