Çekilişle hakim yapılan AKP!lilerin listesi

İşte İl il çekilişle hakim yapılan AKP’lilerin listesi! CHP Liderinden çok sert tepki…

CHP İstanbul Milletvekili Barış Yarkadaş, AKP’de aktif rol üstlenmelerine rağmen pazartesi günü çekilen kura sonucu hakim ve savcı olarak atanan avukatların görev yerlerini açıkladı. Yarkadaş, “Ne ilginçtir ki; bir çoğu Ankara ve İstanbul’da görevlendirilmişler” diye konuştu.

“45 SANİYEDE HAKİM OLDULAR”

Yeni atanan hakimlerin sadede 45 saniye süren mülakat sonucu sınavı geçtiklerini hatırlatan Yarkadaş şöyle konuştu:

“Yargı ve adalet kurumu hiç bu kadar örselenmemişti. AKP’li avukatlar yazılı sınavı geçebilsinler diye, önce 70 puan sınırını kaldırdılar. Çünkü AKP’li birçok avukat, hakim ya da savcı olabilmek için gereken 70 puana ulaşamıyordu. Sınavda 92 alanlar mülakatta elendi. 60 – 65 alanlar ise 45 saniye süren mülakatları kazandı. Referansı AKP olanlar, hakim ve savcı olarak atandı. Şimdi bu adaletsizlikten adalet mi çıkacak? Bu yargıçlar ve savcılar, adil bir mahkemenin değil ancak AK PARTİ MAHKEMESİ’nin birer üyesi olurlar.”

“BURADAN ADALET ÇIKMAZ”

Hakim ve savcı adaylarının Beştepe’ye getirilmesi ve görev yeri belirleme kuralarının burada çekilmesini de eleştiren Yarkadaş, “Tüm bunlar yetmiyormuş gibi bir de AKP Genel Başkanı Erdoğan’ı ayakta alkışladılar. O tablodan adalet değil adaletsizlik çıkar” tepkisini gösterdi.
Adalet Bakanlığı’nın 45 saniyelik mülakatı geçmiş olmasına rağmen dünkü atama töreninde 60 adayı devre dışı bıraktığını da belirten Yarkadaş, “Bu kişilerin hangi gerekçeyle atanmadığı da açıklanmalıdır” çağrısını yaptı.

“HSK NEDEN SUSUYOR?”

AKP il ilçe başkanları ile kadın kolları yöneticisi avukatların hakim ve savcı olarak atanmasının kabul edilemeyeceğini beliren Yarkadaş, “Yapılanlar HSK üyelerinin içine siniyor mu? HSK sessiz kalarak mesleğin etik ilkelerine sahip çıkamadığını göstermiştir ve iktidarın dayatmasına teslim olmuştur” ifadesini kullandı.

“REDDİ HAKİM HAKKI DOĞDU”

AKP’de il – ilçe başkanlığı ve yönetim kurulu üyeliği yaptıktan sonra mülakatı geçen yüzlerce avukatın ismini Mayıs ayında açıkladığını hatırlatan Yarkadaş,“Bu kişiler itirazlarımıza rağmen dün hakim ve savcı olarak atandılar. Ancak yurttaşların bu kişileri mahkemede karşı karşıya geldikleri an reddetme hakları doğmuştur” dedi.

Yarkadaş şöyle konuştu:

“Bir yurttaşın TCK 299. maddeden, yani Cumhurbaşkanına hakaret suçlamasından soruşturmaya uğradığını düşünün. Yurttaşımızın dosyasına, Tayyip Erdoğan’ı ayakta alkışlayan AKP eski ilçe başkanı, yeni hakim ya da savcılar bakacak. O dosyadan adil ve objektif bir karar çıkacağını kim söyleyebilir? O yurttaş bir ceza alırsa, adalet sağlanmış mı olacak? Başta yurttaşımız olmak üzere, yakın çevresi ve kamuoyunun vicdanı tatmin edilebilecek mi?”

CHP’li vekil sözlerine şöyle devam etti:

“Bu ve buna benzer örnekler çoğaltılabilir. AKP, yargıyı Parti Mahkemesi haline çevirerek, adalete, yargıya, hukuka ve Türkiye’ye çok büyük bir kötülük yapıyor. Yargılanamayacakları bir düzen kurabilmek adına, hukukun temel ilkeleri ayaklar altına alınarak çürütülüyor. AKP, aktif üyelerini yargının içine yerleştirerek yeni gerilim alanları yaratıyor. Yargılanma korkusu yüzünden yandaş haline getirdikleri yargı mekanizmasının adalet dağıtamayacağı açıkça görülüyor.”
Kılıçdaroğlu’ndan hakimlere: Neden ayağa kalktınız?

Dün Cumhurbaşkanlığı koltuğunu işgal eden zat bir toplantı yaptı. İçeri girerken bütün hakimler ayakta, neden ayağa kalktınız bir partinin genel başkanı gelmiş ayağa kalkıyorlar ve alkışlıyorlar. Vicdan sahibi olun vicdan sahibi. Yarın ‘bu adam benim kuramı çekti yirmi adamı beraat ettireyim’ öyle mi diyeceksin? Bekliyor Saray’dan nasıl talimat gelecek? Talimatı veren de Saray’ın avukatı.

Adaleti savunsaydın hakimleri çağırmazdın, sen onların ayağına giderdin. BM’ye bir dilikçe verdi bu hükümet. İki maddesi önemli birincisi diyor ki tutulanlara insanca davranmayacağım. Sonra bir madde daha var, adil yarğılamayacağım diyorsun.

Buradan oradaki hakim ve savcılara sesleniyorum, Cübbelerinize iki delik açınız, iki de düğme..  Düğmelerde Saray’ın amblemi olsun, ayağa kalktığınız zaman onların önünde o düğmeleri ilikleyin. Siz üçüncü güç olmaya layık değilsiniz.

AKP’DE AKTİF GÖREV ALAN BAZI YÖNETİCİLERİN ATANDIĞI YENİ GÖREVLER

CHP İstanbul Milletvekili Barış Yarkadaş, açıklamasında pazartesi günü göreve atanan AKP’li avukatların yeni görev yerlerini de sıraladı. Listede yer alan bazı isimler şunlar:
Muhalif Haberler

gunlukbakis

gunlukbakis

2017 Temmuzunun ikinci yarısında başladığımız yayın hayatımızda, giderek yükselen bir grafik çizme hedefindeyiz....

Ziyaretçilerimiz, yaptığı yorumlardan kendileri sorumludurlar.

%d blogcu bunu beğendi: