CHP’den AKP’nin itirazını çürütecek 5 maddelik yanıt!

CHP YSK Temsilcisi Mehmet Hadimi Yakupoğlu AKP’nin İstanbul seçimlerinin yenilenmesi için yaptığı olağanüstü itiraz başvurusunu 5 maddede değerlendirdi. Yakupoğlu, AKP itiraz gerekçeleri ve daha fazlasını 2014 yılında YSK’ya yaptıklarını ve reddedildiği söyledi.

Yakupoğlu’nun değerlendirmeleri şöyle:

1- YSK bugüne kadar 298 Sayılı Kanunun 7. ve 8. maddelerinde sayılan oy kullanamayacak veya seçmen olamayacak kişilerin,seçim sonuçlarını etkileyecek sayıda oy kullanmaları ve bu sayının seçim sonucundan fazla olması dışında, seçmen listelerine müdahale ederek,seçim iptal kararı vermedi ve an itibariyle vermiyor. Bunlar,silah altındaki erler ve erbaşlar,askeri öğrenciler,hükümlüler, kısıtlılar ve kamu hizmetlerinden yasaklılar. YSK, kanun koyucu yerine geçerek, bunlara tutukluları ekleyemez.

2- YSK, sandık kurulunun Kanuna aykırı oluşması halinde; yapılmış olan iş ve işlemlerin usulüne uygun olmaları halinde sandık sonucunun iptaline karar vermedi.

3- Tutuklular ve taksirli suçlardan hükümlülerin oy kullanmalarını YSK tarihinde ilk kez bu seçimde yasakladı. Şimdi bu yasaklama kararına dayanarak cezaevi listesinde yer alan kimi kişilerin, kendi adreslerindeki seçmen listelerinde de isimlerinin yer aldığını ileri sürmek, Adalet Bakanlığı ve YSK Seçmen Kütüğü Genel Müdürlüğü’nü suçlamaktır. Zira cezaevi seçmen listeleri, siyasi partilerle paylaşılmaz ve itiraz hakkı yoktur. Bu sebeple oy verme gününden üç gün öncesine kadar seçim takvimine göre 28 Mart 2019 tarihinde YSK, tüm cezaevi seçmen listelerini Adalet Bakanlığı verileriyle yeniledi. 28 Mart 2019 tarihindeki cezaevi seçmen listeleri, Adalet Bakanlığı tarafından Yüksek Seçim Kurulu’na verilen listelerdir. Cumhuriyet Halk Partisi’ne bu fatura kesilemez.

4- Ölen seçmenler, en son 23 Mart 2019 tarihinde seçmen listesinden düşürüldü. Bu tarihten oy verme gününe kadar ölenler seçmen listesinde doğal olarak yer aldılar. Son bir haftada ölenler yerine oy kullanıldıysa AKP sandık kurulu üyesi veya müşahidinin, bir tane dahi itirazı var mı ki, seçimin iptali gerekçesi gösteriyorlar.

5- YSK, tutuklulara oy kullandırmama kararını, tarihinde ilk kez 298 Sayılı Kanunun 7. maddesine aykırı olarak 8 kabul, 3 ret oyla kabul etti. Bunun anlamı, AKP’nin , yasama organı yerine YSK’yı koymak isteyerek, tutukluların seçmen olmadıklarını ve tıpkı kısıtlılar veya hükümlüler gibi oy kullanmaları ve seçim sonucunu etkilemeleri durumunda seçimi iptal ettirmek. Bunu ilk kez Keskin itirazı üzerinden getirdiler. YSK bu konuda karar vermedi. Ama ısrarla tekrar getiriyorlar.

Biz tüm olağanüstü AKP itiraz gerekçeleri ve daha fazlasını, 2014 yılında YSK’ya yaptık ve iddiaları bizzat ben Yüksek Kurula ben sundum.

 

 

Toplumsal

gunlukbakis

gunlukbakis

2017 Temmuzunun ikinci yarısında başladığımız yayın hayatımızda, giderek yükselen bir grafik çizme hedefindeyiz....

Ziyaretçilerimiz, yaptığı yorumlardan kendileri sorumludurlar.

%d blogcu bunu beğendi: