Çocuk oyununda korkunç yönlendirme: “ihanet et, rüşvet ver, pislik yap, ırk seç”

Munchkin isimli oyun, tüm dünyada milyonlarca satıyor. Eğitim camiasından ve ebeveynlerden tepki alan Munckin oyunu, 3-6 kişiyle oynanıyor. 11-12 yaş için uygun olduğu iddia edilen oyunda, çocuklara ve gençlere “ihanet et, rüşvet ver, pislik yap, ırk seç” gibi çeşitli olumsuz talimatlar yer alıyor.

Habertürk’ten Fatmanur Boylu’nun haberine göre; Munchkin isimli oyun dünyada milyonlarca adet satıldı. Satılmaya da devam ediyor. Oyunun türkçe versiyonunda hazırlanan reklamında “Milyarlarca canavar öldürüldü! Zindana in ve karşına çıkan canavarları öldür. Arkadaşlarına ihanet et ve eşyalarını çal. Hazineyi kap ve çabucak kaç! Bu macerada, arkadaşlarınız kimi zaman sizi destekleyecek, çoğunlukla arkanızdan işler çevirecek” gibi tedirgin edici ifadeler bulunuyor.

IRK VE SINIF AYRIMI İFADELERİ

Oyun zar ve kartlarla oynanıyor. Oyuna insan olarak başlanıyor ancak level atladıkça kendilerine bir ırk ve sınıf seçmeleri isteniyor. Hırsız, cüce gibi seçenekler veriliyor. Her ırk ve sınıfın avantaj ve dezavantajları tarif ediliyor. Zırh ve silahlar almaları sağlanıyor. Çocuklardan kartların yönlendirmesi ve çıkarları doğrultusunda hareket etmeleri isteniyor. Oyunda başarılı olunması için rüşvet öneriliyor. Oyunun birçok ek paketi ve yan ürünü de bulunuyor. Oyun oynanırken en sık kullanılan ifadeler ise “Pislik yap, İhanet et, öldür.” Oyun sosyal iletişimi artırmayı iddia etse de oyun oynayanların yorumlarına bakıldığında sıklıkla kavga çıktığı belirtiliyor.

Peki, bu ve benzeri oyunların etkileri nelerdir?

Çocuk Vakfı’nın kurucusu Mustafa Ruhi Şirin: Bu oyunlarla ilgili zihinsel bir çöküş yaşanıyor. Oyunlar için bir reklam engeli bile yok. Ne yazık ki bu oyunlar yetişkinlerden önce çocukların eline geçiyor. Güncellenen çocuk kültürüne baktığımızda, çizgi roman döneminden önce 25 yılda bir güncellenen çocuk kültürü, çizgi roman sonrasında 15 yıla düştü. Dijital dönemle beraber bu güncelleme 5 yıla düştü. Birçok oyuncak ve oyun dönemi geçtikten sonra fark ediliyor. Bu ihmal çocuklarda derin izler bırakıyor. Bu oyunlar için sermaye birikimi de büyük. Çocuklar oyun üzerinden sermaye haline getiriliyor.

Prof. Dr. Sinan Olkun: Bu oyun için 18+ bile az

Amerika’da doktora yapan ve zeka oyunları konusunda uzman olan Matematik Eğitimi Profösörü Prof. Dr. Sinan Olkun ise oyun için sert bir eleştiri getirdi. Olkun, “Bu tam olarak berbat bir oyun, argo, slang, kesme, biçme, kanlı testere, kazıklama, dolandırma ne ararsan var. Bence birşeyler yazılmalı bu oyun hakkında 18+ bile az buna” diye konuştu.

Ekvator Haber

gunlukbakis

gunlukbakis

2017 Temmuzunun ikinci yarısında başladığımız yayın hayatımızda, giderek yükselen bir grafik çizme hedefindeyiz....

Ziyaretçilerimiz, yaptığı yorumlardan kendileri sorumludurlar.

%d blogcu bunu beğendi: