Cumhurbaşkanlığına göre ‘FETÖ’: Fanatik bir kült örgüt

Cumhurbaşkanlığı’nın çalışmasında ‘FETÖ’; emekli bir imam olan Fethullah Gülen’in direktifleriyle bir araya gelen fanatik insanların oluşturduğu kült örgüt olarak tanımlandı.

Cumhurbaşkanlığı tarafından hazırlanan “10 Soruda 15 Temmuz” adlı çalışmada, darbe girişimi sırasında sokağa çıkan vatandaşların hangi partinin seçmeni olduğu, ‘FETÖ’ye ilişkin tanımlama ve Gezi Direnişi’ne ilişkin ifadeler yer aldı. Buna göre 15 Temmuz darbe girişiminde MHP seçmeninin yüzde 65’inin, HDP seçmeninin yüzde 58’inin, CHP seçmeninin de yüzde 37.7’sinin sokağa çıktığı ifade edildi. Çalışmada; vatandaşların neden sokağa çıktığına ilişkin soruya verilen yanıtlarda ilk sıraya yüzde 35 oranıyla “vatan için” yanıtı alınırken, “Cumhurbaşkanına destek için” yanıtını verenlerin oranı yüzde 10 oldu.

Çalışmada “Darbeye giden süreç nasıl başladı” sorusuna Kasım 2005 tarihinde yaşanan Şemdinli olaylarıyla ordudaki tasfiye sürecinin başlatıldığı ifade edildi. Çalışmada; Şubat 2006 tarihinde Rahip Santaro cinayeti, Mayıs 2006’da Danıştay saldırısı, Ocak 2007 tarihinde Hrant Dink cinayeti, Nisan 2007’de Zirve Yayınevi katliamı, Haziran 2007’de Ergenekon operasyonları ve Haziran 2010’da Balyoz davası ordudaki tasfiye süreci olarak aktarıldı. Temmuz 2010 tarihinde şike davasıyla Fenerbahçe üzerinden ‘FETÖ’nün futbol sektörünü ele geçirme girişiminde bulunduğu yazıldı.

GEZİ DİRENİŞİ

2013’te Gezi Direnişiyle ve 17-25 Aralık operasyonuyla hükümetin devrilmek istendiği savunuldu.

Cumhuriyet’ten Mahmut Lıcalı’nın haberine göre çalışmada, Gezi olaylarıyla ilgili “FETÖ daha sonra 2013 yılının mayıs ayında, önce şehir planlamasına ilişkin bir protesto hareketi olarak başlayan, daha sonra ise hükümeti devirmeye yönelik bir kalkışmaya dönüşen Gezi protestolarının da merkezinde yer alacaktı. Gösterilerin başlamasına sebep olan çadır yakma hadisesi ve gösterileri provoke eden polisin şiddet kullanma talimatının polis içindeki FETÖ unsurları tarafından gerçekleştiği ortaya çıkacaktı” ifadeleri kullanıldı.

‘FETÖ FANATİK KÜLT ÖRGÜT’

Cumhurbaşkanlığı’nın çalışmasında Gülen cemaatine ilişkin ilginç bir tanımlama da yer aldı. ‘FETÖ’nün emekli bir imam olan Fethullah Gülen’in direktifleriyle bir araya gelen fanatik insanların oluşturduğu “silahlı bir kült örgütü” olduğu belirtildi. Çalışmada “FETÖ’nün suçla ilgili aktiviteleri nelerdir” sorusuna “Ergenekon, Balyoz, KCK, Selam-Tevhid, Tahşiye, Askeri Casusluk davalarında sahte delil ve kurgu mahkemeler ile rakiplerini tasfiye ettiği ortaya çıktı” ifadelerine yer verildi.

gunlukbakis

gunlukbakis

2017 Temmuzunun ikinci yarısında başladığımız yayın hayatımızda, giderek yükselen bir grafik çizme hedefindeyiz....

Ziyaretçilerimiz, yaptığı yorumlardan kendileri sorumludurlar.

%d blogcu bunu beğendi: