Diyanet’in skandal fetvası Başbakan’a soruldu: Soruşturma başlatılacak mı?

CHP’li Sezgin Tanrıkulu, “Çocuklara nikah tanımı yapılması akabinde işlenecek suçlar bakımından Diyanet İşleri Başkanlığının konumu, TCK’nın 39/2-a maddesinde tarif edilen ‘suç işlemeye teşvik etmek veya suç işleme kararını kuvvetlendirmek’ olacağından, AKP Hükümeti disiplin hükümleri bakımından soruşturma başlatacak mıdır?” diye sordu.

CHP İstanbul Milletvekili Sezgin Tanrıkulu, Diyanet İşleri Başkanlığı’nın tepki çeken fetvasını Meclis gündemine taşıdı.

Diyanet’in “kızların 9 yaşında gebe kalabileceklerini, erkeklerin de 12 yaşına girdiklerinde baba olabilecekleri” fetvasına tepki gösteren CHP’li Sezgin Tanrıkulu, Başbakan Binali Yıldırım tarafından yanıtlanması talebi ile verdiği soru önergesinde skandal fetva için Hükümetin Diyanet İşleri Başkanlığı hakkında soruşturma başlatıp başlatmayacağını sordu.

Sol habere göre; Tanrıkulu, soru önergesinde şu sorulara yanıt istedi:

1. Web sitesinde, nikah tanımı yapan Diyanet’in, buluğ çağına girmiş olanların da dinen nikahlanabileceğini belirttiği, buluğ yaşının alt sınırını kızlarda 9, erkeklerde 12 olarak belirttiği, , kızların 9 yaşında gebe kalabileceklerini, erkeklerin de 12 yaşına girdiklerinde baba olabileceklerini bildirdiği iddiası doğru mudur?

2. Diyanet’e göre ergenlik çağına girmiş kız çocukları nikahlanırken yanlarında velilerinin olmasının daha uygun olacağını açıkladığı ve “Veli olmasa da olur” dediği iddiası doğru mudur?

3. Anılan iddialar doğru ise, bu açıklamadan sonra işlenecek suçlar bakımından Diyanet İşleri Başkanlığının konumu, TCK’nın 39/2-a maddesinde tarif edilen “suç işlemeye teşvik etmek veya suç işleme kararını kuvvetlendirmek” olacağından, AKP Hükümeti disiplin hükümleri bakımından soruşturma başlatacak mıdır?

4. Diyanet’in buluğ yaşının alt sınırını kızlarda 9, erkeklerde 12 olarak belirtmesi, kızların 9 yaşında gebe kalabileceklerini, erkeklerin de 12 yaşına girdiklerinde baba olabileceklerini bildirmesi ile ilgili olarak Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı hangi gerekçelerle açıklama yapmamaktadır?

5. Çocuklarımızın ruh, beden ve akıl sağlığını istismara yönelik bu tür bir açıklama yapan Diyanet ile ilgili olarak AKP Hükümeti herhangi bir girişimde bulunacak mıdır?

6. Diyanet’in ve Yüksek Kurulun son zamanlarda vermiş olduğu fetvaların gerekçeleri nelerdir?

7. 2015 – 2018 yılları arasında yıllar bazında 3 Ocak tarihi itibariyle Türkiye genelinde illere göre çocuk gelin sayısı (yaş ve cinsiyet dağılımına göre) nedir?

gunlukbakis

gunlukbakis

2017 Temmuzunun ikinci yarısında başladığımız yayın hayatımızda, giderek yükselen bir grafik çizme hedefindeyiz....

Ziyaretçilerimiz, yaptığı yorumlardan kendileri sorumludurlar.

%d blogcu bunu beğendi: