DSP MHP lileşiyor mu?

Askerliğin bir disiplini var. Tabi liyakatı da. Benzetmeyi disiplin üzerinden alıyorum. Komutan dikkat dediğinde asker hazırola geçer. Ta ki, rahat diyene kadar. Ast-Üst ilişkisini gösterir bu durum aynı zamanda. Üst emreder, ast yerine getirir. Askeriyedeki bu oluşuma kimse farklı gözle bakıp, bu ne biçim iş demez. Yapı budur çünkü.

Siyaset alanında pek alışık olmadığımız bu tip olayları özellikle son 5 yıldır görüyoruz. MHP nin bir anda kulvar değiştirerek lider grup tarafına akması başta herkesi şaşırtsa da, bu anlık şaşırma çabuk geçmiş, MHP nin durumu ve nedeni anlaşılır hale gelmiş gibi duruyor. Siyaset de elbetteki karşılıklı alış verişe dayalıdır. Tıpkı ticaret gibi. Bir şeyler alır, karşılığında güç verirsin. (Buna siyasi ağızla destek deniyor) Bir şeyler almadan o desteği vermen olanaksızdır. Geçmiş koalisyon ilişkilerinde de çok yaşadık. O bakanlık benim olsun, şu bakanlık senin olsun örneklerini.

MHP-AKP arasında ne tür bir anlaşma olduğunu bilmiyoruz. Ama, bir anlaşma olmazsa, böyle bir ilişki yürümez.

Son günlerde kendisine demokratik sol öncülüğü armasını yapıştıran, özellikle Ecevit in ölümünden bu tarafa uykuda duran DSP ortaya çıkarak iktidara gizli destek vermeye başladı. Bu durum herkes tarafından neler oluyor böyle şaşkınlığıyla önce bir anlamsızlığa, sonra ise MHP nin ilk günlerindeki görüntüsünün akla gelmesiyle normalliğe büründü.

DSP ne yapmak istiyor sorusu ise artık çok geç kalmış bir soru olacak bu saatten sonra. Dün MHP ne yaptıysa, bu gün DSP aynı işi yapıyor. Bağlantı veya anlaşma var mıdır, varsa nedir bilmiyoruz, bilemeyiz. Aradaki tek fark, DSP, CHP nin küskünleriyle siyaset sahnesine çıkıyor.

Bu küskünler kimler?

Vatan, Millet, Sakarya nidalarıyla siyaset yaparken, CHP den aday olamayanlar. Aday olsalar aynı söylemlerle CHP içerisinde siyasete devam edeceklerdi. Oysa aday olamayınca koltuk kaybı söz konusu olacağından, vatan, Millet, Sakarya siyasetinin de, koltuk siyaseti olduğu anlaşıldı. Koltuğu kaybetmektense, partimi değiştiririm mantığında olanların da, bu ülkede siyasi ömürleri çok fazla olmamıştır. Ülke siyasi tarihi bunu çok net gösteriyor.

Yaşanan gelişmeler muhalif parti olarak yalnızca CHP yi gösteriyor. Çünkü bütün siyasi namlular bu partinin üzerinde. DSP genel başkanı Aksakal bile CHP nin kapatılması gerektiğine dair açıklamalar yapmadı mı?

Siyaset alanında kimse , İYİ Parti, TKP, İP gibi partilerin var olduğunu önemsemiyor. Varsa CHP, yoksa CHP. Kurucu parti olma avantajıyla köklü bir seçmene sahip olduğu için mi? CHP ye son salvolar DSP den.

Peki DSP nereye varmak istiyor? Kuruluş tüzüğünde CHP den ne farkı var ki, bu gün birden CHP ye saldırmaya başladı?

Zamanın güzel tarafı da bu. Her şey zamanla ortaya çıkıyor.

gunlukbakis

gunlukbakis

2017 Temmuzunun ikinci yarısında başladığımız yayın hayatımızda, giderek yükselen bir grafik çizme hedefindeyiz....

Ziyaretçilerimiz, yaptığı yorumlardan kendileri sorumludurlar.

%d blogcu bunu beğendi: