Efrin’de Savaşması Için ÖSO’na Neler Teklif Edildi?

Türk Silahlı Kuvvetleri’nin (TSK) 20 Ocak’ta onlarca savaş uçağıyla Efrin’e yönelik başlattığı bombardıman, 13’üncü gününde devam ediyor. Edinilen bilgilere göre; operasyonun birkaç günde amacına ulaşacağı şeklinde motive edilen silahlı gruplardan her geçen gün tepkiler yükseliyor. Bu nedenle yetkililerin yaptıkları konuşmalarda ve haber anonslarında özellikle ÖSO’nun kahramanlıklarına vurgu yapılması istendiği iddia ediliyor. Yine tepkilerini yükselten kimi grupların da Rusya ve Baas rejimi ile tehdit edildiği belirtiliyor.
Yaşanan çatışmalarda büyük kayıp veren Cebhet El Şamiye, Feyleq El Şam, Ahrar El Şam, Liwa Hamza, Ceyş El Nasir, Nûreddîn Zenkî Tugayı, Sukur El Cebel, Semerkand Tugayı, Muntasir Billah Tugayı, Sultan Murad, Fatîh Sultan Mehmet Tugayı gibi grupların rahatsızlıkları ve TSK ile olan çelişkileri her geçen gün artıyor.
Bölgeyi takip eden kaynaklar, “Kalan son guruplar TSK çatısı altında savaşmaktan başka çareleri kalmadığı için AKP ile anlaştı. Ancak ön cepheye sürülmelerinden rahatsızlar. Sorun çözülmediği için TSK ile ÖSO cephede yer değiştiriyor. Artık TSK, askerlerini ön cepheye almak zorunda kalıyor. ÖSO gruplarını da başka bölgelere yerleştirmeye çalışıyorlar” diyor. Bundan da rahatsızlık duyan ÖSO’nun çekileceği korkusuyla bu sefer de Baas Rejimi ve Rusya ile tehdit edildiği, böylelikle grupların mecbur kılındığı iddia ediliyor.
TSK ile birlikte hareket eden grupların rahatsızlıkları üzerine sürekli pazarlıkların da yürütüldüğü belirtilirken, ÖSO elemanlarına aylık 500 dolar, her bir saatlik çatışmada 12 dolar, yaralılara 3 bin dolar, ölenlerin ailelerine de 15 bin dolar para garantisi verildiği, buna rağmen TSK’nin ikna konusunda büyük zorluklar yaşadığı iddia ediliyor.
HATAY ZİYARETİ VE KUVAİ MİLLİYE DEĞERLENDİRMESİ ÖSO’YA GÜVEN İÇİN Mİ?
AKP Genel Başkanı Tayyip Erdoğan’ın geçtiğimiz gün Hatay ziyaretinin de ÖSO’ya güven vermek için gerçekleştirildiği, grup toplantısında “Kuva-i Milliye” ile özdeşleştirilmesi fikrinin de bu çerçevede ortaya çıktığı ifade ediliyor.
AHMET TAKAN: 250 DOLAR MAAŞ, AİLELERE KİRALANAN EVLER…
Yeniçağ gazetesi köşe yazarı Ahmet Takan da, dün kaleme aldığı “Gül Dalı Harekatı’nın  2. aşaması da tamam!..” başlıklı köşe yazısında ÖSO üyelerine ödenen maaş ve ailelerine sağlanan imkanlara ilişkin şunları kaleme almıştı: “AKP Genel Başkanı R. Erdoğan, partisinin dünkü grup toplantısında yaptığı konuşmada ÖSO’yu Kuvayı Milliye’ye benzetti. Talihsiz bir benzetme oldu bence… Kuvayı Milliye’yi ÖSO gibi, ÖSO’yu da Kuvayı Milliye gibi bilebilmemizin imkanı yok!.. Neden?.. Birkaç soruyla izah edelim: Kurtuluş savaşımızın öncü birlikleri olan Kuvayı Milliye’de kim aylık 250 dolar maaşa bağlanmıştı?.. Hangi Kuvayı Milliye komutanı, güzel mahallerde ailesine kiralanan ev, aile fertlerine sağlanan iş imkanları şartıyla/karşılığında cephede savaş vermişti?.. Şimdilik bu kadarla kalsın!..”
Mezopotamya Ajansı
gunlukbakis

gunlukbakis

2017 Temmuzunun ikinci yarısında başladığımız yayın hayatımızda, giderek yükselen bir grafik çizme hedefindeyiz....

Ziyaretçilerimiz, yaptığı yorumlardan kendileri sorumludurlar.

%d blogcu bunu beğendi: