Emperyalistlerden vazgeçemiyorlar: Bu kez denetim İngiliz Deloitte’de

Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak, ‘Yeni Ekonomi Programı’ (YEP) çerçevesinde kurulan Maliyet ve Dönüşüm Ofisi için uluslararası yönetim şirketi McKinsey’le anlaştıklarını açıklamış, 16 bakanlığı denetleyecek şirketle anlaşma büyük tepkiler sonrası görünürde iptal edilmişti.

Gazete Manifesto’nun haberine göre; Ancak Türkiye ekonomisinin dışa bağımlılığını 16 yılda daha da arttıran AKP’nin emperyalist şirketlerle yaptığı denetim anlaşmalarının McKinsey’le sınırlı olmadığı ortaya çıktı.

Halk Yatırım ve Halk Gayrimenkul şirketlerinin Londra merkezli Deloitte Touche Tohmatsu Limited tarafından denetlendiği anlaşıldı.

GENEL MÜDÜR VEKİLİ DOĞRULADI

Sözcü‘den Veli Toprak’ın haberine göre, geçtiğimiz hafta Meclis KİT Komisyonu, bazı kamu iktisadi teşebbüslerinin 2015 ve 2016 yılı raporlarını görüştü. Halk Yatırım Menkul Değerler AŞ’nin raporu görüşülürken CHP’li Deniz Yavuzyılmaz, Genel Müdür vekili Evren Karabulut’a “Halk Yatırım olarak denetçi firma kullanıyor musunuz, bağımsız, uluslararası denetçi firma?” diye sordu. Karabulut, “Evet efendim, kullanıyoruz” deyince CHP’li vekil, “Onun adı Deloitte Touche Tohmatsu mu acaba?” diye sordu. Karabulut, “Doğrudur efendim” karşılığını verdi. Yavuzyılmaz, “Londra merkezli bir firma…Tutanaklara geçmesi açısından sormuştum” ifadesini kullandı.

CHP’li vekil, duruma ilişkin şu değerlendirmeyi yaptı:

“Komisyon toplantılarında sürekli tespit ettiğimiz bu durum maalesef aynen devam ediyor burada da. Türksat’ta da gördük, Ziraat Teknoloji’de de gördük. Bugün Halk Gayrimenkul Yatırım Ortaklığı’nda da aynı şeyi görüyoruz. Belki McKinsey denetimi bakanlıklar üzerinden iptal edilmiştir. Kamuoyunun tepkisi nedeniyle de bir noktada ortadan kaldırılmış gibi görünse de maalesef yine kritik bir firmamızın, kurumumuzun denetimi mali olarak da olsa tüm yapısıyla birlikte, yine İngiltere’ye veya ABD’ye uzanan bir yapıya teslim edilmiş görünüyor. Üzülerek bu tespiti tutanaklara geçmesi açısından belirtiyorum.”

Meclis KİT Komisyonu’nda daha önce de Türksat Uydu Haberleşme Kablo TV ve İşletme AŞ’nin (TÜRKSAT) mali denetiminin İngiliz “Price Waterhouse Coopers” şirketine teslim edildiği öğrenilmişti.

gunlukbakis

gunlukbakis

2017 Temmuzunun ikinci yarısında başladığımız yayın hayatımızda, giderek yükselen bir grafik çizme hedefindeyiz....

Ziyaretçilerimiz, yaptığı yorumlardan kendileri sorumludurlar.

%d blogcu bunu beğendi: