Erdoğan FETÖ’nün istediği projeyi yapıyor!

Bunun 2013 yılında hükümete sunulan FETÖ projesi olduğunu belirtildi

TTB ve TBB’deki ‘Türkiye’ ve ‘Türk’ ibarelerinin çıkarılmasına tepki gösteren Feyzioğlu, bunun 2013 yılında hükümete sunulan FETÖ projesi olduğunu belirtti
Kamu niteliğindeki meslek kuruluşlarını parçalayıp etkisizleştirilme projesinin FETÖ projesi olduğu ve FETÖ’ye yakın akademisyenlerin bu konuda yıllardır çalışma yaptıkları belirlendi.

Şimdi de AKP, Türkiye Barolar Birliği (TBB) ve Türk Tabipleri Birliği (TTB)’nin adındaki ‘Türkiye’ ve ‘Türk’ ibarelerini çıkarıp örgütleri dağıtacak yasal düzenleme için harekete geçti. Türkiye Barolar Birliği Başkanı Metin Feyzioğlu, FETÖ’nün 2013’te aynı projeyi hükümete sunduğunu söyledi.

İlk olarak Abdullah Gül’ün Cumhurbaşkanlığı döneminde Devlet Denetleme Kurulu’na bir araştırma yaptırılarak, kamu niteliğindeki meslek kuruluşlarının durumu masaya yatırıldı. Hazırlanan rapor 2009 yılında yayımlandı. Raporda söz konusu kuruluşlara verilen anayasal güvence eleştirildi.

FETÖ DEVREYE GİRDİ

Ülke çapında örgütlü söz konusu kuruluşları ele geçirmek için mücadele eden ama başaramayan FETÖ devreye girdi. FETÖ’nün birçok örgütü kamu kuruluşu niteliğindeki örgütleri tartışmaya açtı. Düzenledikleri toplantılarda söz konusu kuruluşlar hedef tahtasına konurken, o dönemde birlikte hareket ettikleri hükümete öneriler sunmaya başladılar. Liberal akademisyenlerle birlikte hareket ederek, kendi adamlarını da onların arasına sokarak kampanya yürüttüler.

Zamanla FETÖ toplantılarında ‘Anadolu Barolar Birliği’ sözü duyulmaya başladı. Türkiye Barolar Birliği Başkanı Metin Feyzioğlu o günlerde yaşananları Aydınlık’a şöyle anlattı:

‘ANADOLU BAROLAR BİRLİĞİ’
“2013 yılında seçimi kaybeden FETÖ’cüler harekete geçtiler. Hükümete giderek kendi projelerini anlattılar. Anlattıkları proje şimdi gündeme getirilen projeydi. O zamana kadar illerde avukatlara dernekler kurdurmuşlardı. O dernekleri barolaştırmak istediler. Adını bile koymuşlardı. Anadolu Barolar Birliği. Şimdi istenen değişiklik yapılırsa FETÖ’nün projesi uygulanmış olur.”

Hükümetin çok tehlikeli bir girişim içinde olduğu görüşünü tekrarlayan Feyzioğlu, sonunda AKP’nin kendi hesaplarının değil PKK ve FETÖ gibi örgütlerin hesabının tutacağını vurguladı.

LİBERAL DÜŞÜNCE TOPLULUĞU

Liberal Düşünce Topluluğu ‘Türkiye Kamu Kurumu Niteliğindeki Meslek Kuruluşları’ ile ilgili bir araştırma yaptı. Araştırma ekibinde Zaman gazetesinde yazılar yazan, “Gülen cemaatinin siyasal güç haline gelmesini” isteyen, ilk seçimde de ona oy vereceğini belirten Prof. Dr. Atilla Yayla, FETÖ’nün Abant toplantılarının müdavimlerinden Prof. Dr. Ömer Çaha, FETÖ dershanelerinin kapatılmasına karşı çıkan Prof. Dr. Yusuf Şahin yer aldı.

Araştırmanın ardından söz konusu kuruluşların yeniden yapılandırılması için reform önerisi hazırlandı. Anayasa ve yasa değişikliği önerilerinde, kamu niteliğindeki meslek kuruluşlarının mevcut örgütlenme modelinin ‘İttihatçı zihniyetin, Cumhuriyet döneminin (tek parti) ve 1961 anayasasının getirdiği vesayetçi düzenin ve yönetim yaklaşımının uzantısı’ olduğunu öne sürdüler. Söz konusu kuruluşlara zorunlu üyeliğin demokrasiye aykırı, özgürlükleri kısıtlayıcı olduğunu savundular. “Kamusal tipteki örgütlenme sivil toplumun ve sivil toplum kuruluşlarının gelişmesine zarar veriyor” diyorlardı. Hedef aldıkları kuruluşların ‘yetkilerini kullanarak serbest piyasa ekonomisinin işleyişine müdahale ettiğini’ iddia ediyorlardı… Mevcut kuruluşların varlığına son verilip yeni düzenleme için 3 model önerdiler:

* “Serbestlik ve gönüllülük esasına dayalı dernek tipi örgütlenme”

* “Serbestlik ve gönüllülük esasına dayalı sendika tipi örgütlenme”

* “Dernek statüsünde oda/birlik tipi örgütlenme.”

Muhalif Haberler

gunlukbakis

gunlukbakis

2017 Temmuzunun ikinci yarısında başladığımız yayın hayatımızda, giderek yükselen bir grafik çizme hedefindeyiz....

Ziyaretçilerimiz, yaptığı yorumlardan kendileri sorumludurlar.

%d blogcu bunu beğendi: