Erdoğan ile Trump arasında Brunson pazarlığı

ABD Başkanı Trump’ın 14 Temmuz’da İsrail Başbakanı Benyamin Netanyahu’yu arayarak İsrail’de gözaltına alınan Ebru Özkan adlı Türk vatandaşının bırakılmasını istediği iddia edildi.

Erdoğan ile Trump arasında Brunson pazarlığı

Washington Post gazetesi ABDBaşkanı Trump’ın 14 Temmuz’da İsrail Başbakanı Benyamin Netanyahu’yu arayarak İsrail’de gözaltına alınan Ebru Özkan adlı Türk vatandaşının bırakılmasını istediğini yazdı.

İsrail haberi doğrularken, talebin Erdoğan ile Trump arasında ABD’li rahip Brunson’un bırakılması anlaşması çerçevesinde olduğu belirtildi.

İsrail’in etkili yayın organlarından Haarezt muhabiri Noa Landau’nun haberine göre ise Ebru Özkan, bir ay gözaltında tutulduktan sonra Trump’ın Netanyahu’yla yaptığı telefon görüşmesinden bir gün sonra serbest bırakıldı.

Haberde, Bir İsrailli yetkilinin Trump’ın Netanyahu’ya, Özkan’ı serbest bırakması için baskı yaptığını doğruladığı belirtildi.

NATO TOPLANTISINDA…

Washington Post’a göre, talep, Trump ile Erdoğan arasında NATO zirvesinde yapılan toplantıda geldi.

Trump, Erdoğan ile yaptığı görüşmede ABD’li din adamı Andrew Brunson’un serbest bırakılması karşılığında bir anlaşma yaptığı için İsrail’den bunu talep etti.

Anlaşma, Türkiye‘nin yirmi yıldır Türkiye’de yaşayan Brunson’u serbest bırakması yönündeki ABD ısrarıyla ilgili.

Washington Post’a göre; Türkiye, Brunson’u serbest bırakma şartları arasında Fethullah Gülen’i iade etmemesi de dahil olmak üzere uzun bir şikayet listesi bildirdi. Listede, Halk Bankası’na yönelik soruşturma ve Türkiye’nin satın aldığı F-35 savaş uçaklarının teslimatını engellemek için Kongre’nin teşebbüsleri de yer alıyor.

NE OLMUŞTU

27 yaşındaki Ebru Özkan, Kudüs’e yaptığı ziyaretin ardından 11 Haziran’da Türkiye’ye dönmek için geldiği Tel Aviv’deki Ben Gurion Havalimanı’nda terör örgütleri (Hamas) ile birlikte komplo kurmak ve devlet güvenliğine tehlike arz etmek gibi terörizm suçlamaları ile gözaltına alınmış, 15 Temmuz’da ise İsrail Özkan’ı Türkiye’ye sınır dışı etmişti.

Özkan’ın avukatı suçlamaları reddederken İsrail Özkan’ın yaklaşık 1 ay gözaltında kaldıktan sonra sınır dışı edilmesi konusunda sessizliğini korumuştu.

Toplumsal

 

gunlukbakis

gunlukbakis

2017 Temmuzunun ikinci yarısında başladığımız yayın hayatımızda, giderek yükselen bir grafik çizme hedefindeyiz....

Ziyaretçilerimiz, yaptığı yorumlardan kendileri sorumludurlar.

%d blogcu bunu beğendi: