Erdoğan’a hatırlatma: Evet, Cumhuriyette ümmet olmaz!

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın yeni parti girişimine ilişkin ‘ümmeti parçalamaya hakkınız yok’ değerlendirmesinde bulunmasını eleştiren Cumhuriyet gazetesi yazarı Zülal Kalkandelen, ‘Siyasal İslamın hedeflediği sistemde, yurttaşlık yoktur; birbirine din ile bağlı olanların oluşturduğu ümmet toplumu vardır’ dedi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın yeni parti girişimini “ümmeti parçalama girişimi” olarak tanımlamasını eleştiren Cumhuriyet gazetesi yazarı Zülal Kalkandelen, yandaş basın tarafından hedef alındı.

“Erdoğan’ın sözü yine bunlara battı! ‘Cumhuriyet’te ‘ümmet’ yoktur’” başlıklı bir haberle Kalkandelen’i hedef tahtasına oturtan Yeni Akit, “İslam’a ve İslamî değerlere her fırsatta saldıran paçavra, bu kez ‘ümmet’ sözünü sindiremedi” dedi.

Bununla da yetinmeyen yandaş gazete, Kalkandelen’in “Şeriatı, padişahlığı ve halifeliği kaldıran, bu topraklarda yaşayanları kulluktan yurttaşlık statüsüne geçiren, egemenliği padişahtan alıp halka veren, laikliği anayasaya koyan sistemdir Cumhuriyet” sözleriyle, Cumhuriyet’in bu topraklar üzerinde İslami değerlere ilişkin yaptırımlarını itiraf ettiğini yazdı.

GERİCİLERİN CUMHURİYET KORKUSU

Gazete kulluktan yurttaşlığa geçişi “İslami değerlere yaptırım” olarak tanımlarken, Cumhuriyet’te ümmet değil, yurttaşlığın olduğunu unuttu.

1789’da Fransa’daki devrimle dünyayı sarsan, 1848’le birlikte işçi sınıfının elinde yükselen Cumhuriyet mücadelesi, o tarihten bu yana gericiliğin korkulu rüyası olmayı sürdürüyor.

gunlukbakis

gunlukbakis

2017 Temmuzunun ikinci yarısında başladığımız yayın hayatımızda, giderek yükselen bir grafik çizme hedefindeyiz....

Ziyaretçilerimiz, yaptığı yorumlardan kendileri sorumludurlar.

%d blogcu bunu beğendi: