Erdoğan’ı vatandaş da mı kandırdı?

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Ağustos ayında patlayan döviz krizinin ardından “Yastık altındaki dövizlerinizi bozdurun” çağrısı yapmıştı. Ağustos ve Eylül ayı içinde döviz satışı yükselirken, dövizin gerilemesi ile birlikte bu grafik tersine döndü.

Vatandaş Erdoğan 'satın' dediği için mi dolar sattı? İşte gerçekler

ABD ile yaşanan Rahip Brunson krizinin ardından döviz krizi patlamış, Dolar 7 lira sınırını geçmişti. O günlerde sık sık vatandaşa “Yastık altındaki dövizleri bozdurun. Milli paramız TL’ye dönün” çağrısı yapmış, bir çok vatandaş da döviz bürolarının önünde yandaş kanalların kameraları eşliğinde döviz bozdurmuştu. Erdoğan da bu durumu kendisine ve iktidara verilen destek olarak yorumlamıştı.

VATANDAŞIN TAKTİĞİ: YÜKSELİNC SAT, DÜŞÜNCE AL

Ancak Merkez Bankası’nın verileri, gerçeğin tam da böyle olmadığını gösteriyor.

Dünya Gazetesi yazarı Alaattin Aktaş, Merkez Bankası verilerine dayandırdığı yazısında bu duruma dikkat çekti ve “Üç beş şovmen çıkıyor diye çoğunluğun dövizden soğuduğunu düşünen Merkez Bankası’nın verilerine baksın” diyerek vatandaşın yüksek kurdan döviz satıp kârını cebine koyduğunu, kur düşünce de yeniden döviz toplamaya başladığını vurguladı.

Aktaş, “Dolara yürekten bağlıyız, sevdalıyız; dolar alıp satmaktan hiç vazgeçmeyiz, hele hele dolar ucuzlar gibi oldu mu hücum eder yine alırız, yine alırız” diyerek vatadnaşın siyasi,lerin çağrıları ile değil kendi çıkarları ile hareket ettiğini yazdı.

Aktaş, Twitter’dan yaptığı paylaşımda da “Sigaramızı dolarla yaktık, Amerikan malı cep telefonlarımızı kırdık, ABD’ye boykot dedik, televizyonlarda kur yazmasın istedik, falan falan… Ama kur biraz düşünce döviz almak için sıraya girdik. Dolara olan özde bağlılığımızı bir kez daha gösterdik.” diyerek yaşanan çelişkiye dikkat çekti.

Toplumsal

gunlukbakis

gunlukbakis

2017 Temmuzunun ikinci yarısında başladığımız yayın hayatımızda, giderek yükselen bir grafik çizme hedefindeyiz....

Ziyaretçilerimiz, yaptığı yorumlardan kendileri sorumludurlar.

%d blogcu bunu beğendi: