Erdoğan’nın Traktör açıklamasına ilginç yanıt çiftçiden geldi

20 YIL ÖNCE ÇİFTÇİNİN TRAKTÖRÜ YOKTU

Çiftçiye traktör yetiştiremediklerini ifade eden Erdoğan, 20 yıl önce çiftçinin traktörünün bulanmadığını belirtti. Çiftçinin zenginleştiğini hatta bir traktörü değil iki traktörü bulunduğunu ifade eden Erdoğan, “Bay Kemal çiftçi aç… Biz çiftçiye traktör yetiştiremiyoruz. Parti sözcümüz rakamlarla açıkladı. Çiftçinin 20 yıl önce traktörü yoktu. Şimdi Anadolu’da bırak 1 traktör… 2 traktör bir bakıyorsun evin bahçesinde aracı” dedi.

ARTIŞ VARSA ENTERESAN SEBEPLERİ BULUNUYOR

Ancak Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın sözleri eleştiri konusu oldu. Çiftlik Yönetim Uzmanı ve Yem Bitkisi Yetiştiricisi Eşref Şekerli, sosyal medya hesabı üzerinden yaptığı açıklamada Türkiye’de son dönemde döviz kurlarından dolayı traktör satışlarının ciddi anlamda düştüğünü ancak bir artış söz konusu ise bunun enteresan sebepleri olduğunu bildirdi.

FAZLA TRAKTÖR ZENGİNLEŞMEYİ DEĞİL ARAZİLERİN BÖLÜNDÜĞÜNÜ GÖSTERİYOR

Enteresan sebepleri sıralayan Şekerli, “Bunların başında arazilerin daha küçük parçalara dönüşüyor olması geliyor. Bu madde çok sevinilecek bir madde değil bu bizim daha çok arazi ekiyor olduğumuzu ya da daha çok verim aldığımızı göstermez sadece daha çok traktör aldığımızı daha çok döviz ödediğimizi ve daha çok dışarıya bağımlı olduğumuzu gösterir” dedi.

SAYIN CUMHURBAŞKANINA BU BİLGİYİ VEREN DERHAL GÖREVDEN ALINMALI

Cumhurbaşkanı Erdoğan’a traktör satışlarıyla ilgili bilgiyi verenin derhal görevden alınması gerektiğini ifade eden Şekerli, şunları kaydetti:

“Yani kısacası traktör satışı detaylarını incelediğimizde ekilebilir arazimizde bir gelişme yok aksine daralma var. Artan bir şey varsa oda borcumuz. Borcumuz artıyor ekip biçtiğimiz araziler küçülüyor. Tüm dünyanın traktör pazarı haline geldik 30’un üzerinde marka ülkemizde cirit atıyor. Dövizimiz dışarı gidiyor. Yerli diye kullandığımız traktörler büyük çoğunlukla montaj. Tamamen yerli çok az. Sayın Cumhurbaşkanımız traktör satışlarına yetişemiyoruz derken bu bilgiyi ona kim verdiyse derhal görevden alınmalı. Ortada sevinilecek bir durum yok. Traktörler bizim değil bankaların”

https://www.tarimdanhaber.com/haber/tarim/ciftciye-traktor-yetistiremiyoruz

gunlukbakis

gunlukbakis

2017 Temmuzunun ikinci yarısında başladığımız yayın hayatımızda, giderek yükselen bir grafik çizme hedefindeyiz....

Ziyaretçilerimiz, yaptığı yorumlardan kendileri sorumludurlar.

%d blogcu bunu beğendi: