Güvenlik ihalesini Bilal’in kayınpederi almış

9 kişinin öldüğü faciadan günler önce aynı demiryolu hattının başka bir bölümü için “can ve mal kaybı tehlikesi” gerekçe gösterilerek vidaların sıkıştırılması için ihale yapıldığı ortaya çıktı. İhaleyi Bilal Erdoğan’ın kayınpederi Orhan Uzuner’in de yönetiminde olduğu şirket kazandı.

9 kişinin öldüğü faciadan günler önce aynı demiryolu hattının başka bir bölümü için “can ve mal kaybı tehlikesi” gerekçe gösterilerek vidaların sıkıştırılması için ihale yapıldığı ortaya çıktı. İhaleyi Bilal Erdoğan’ın kayınpederi Orhan Uzuner’in de yönetiminde olduğu şirket kazandı.

Cumhuriyet’ten Sinan Tartanoğlu’nun haberine göre Ankara’da 9 kişinin yaşamını yitirdiği tren faciası nedeniyle muhalefetin istifaya çağırdığı Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Mehmet Cahit Turhan’a bağlı Devlet Demiryolları’nın, kazadan 10 gün önce, kazanın yaşandığı hattın üzerindeki Polatlı’da seyir güvenliği için hayati önemdeki, traverslerle makasları bir arada tutan büyük vidaların sıkıştırılması yani “burajı” işinin ihalesine çıktığı öğrenildi.

Devlet Demiryolları İşletmesi Genel Müdürlüğü Yüksek Hızlı Tren Bölge Müdürlüğü, 3 Aralık 2018’de “YHT Hatlarında Bulunan Makasların Burajının Yapılması İşi” için ihaleye çıktı. İhaleyi, “can ve mal kaybı tehlikesini” gerekçe göstererek pazarlık usulü ile yaptı. Usule göre tek bir firmanın katıldığı ihalenin sözleşmesi 1 milyon 60 bin TL bedelle Uzka İnşaat’la, aynı hat üzerindeki faciadan 6 gün önce imzalandı. İstanbullu eski bir firma olan Uzka inşaatın yöneticisi, Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’ın dünürü, Bilal Erdoğan’ın kayınpederi Orhan Uzuner olduğu görüldü. YHT hatlarında bulunan makasların buraj işinin 10 Aralık 2018 – 10 Ocak 2019 tarihleri arasında yapılması öngörülüp sözleşme 7 Aralık’ta imzalandı. Uzka inşaatın ortak firmalarından biri olan Betra AŞ, 2011 yılında Ulaştırma Bakanlığı’ndan aldığı ihalelerle gündeme gelmişti.

‘Yüzde 80’i tamamlandı’

Cumhuriyet’in ihale ile ilgili sorularını yanıtlayan Erdoğan’ın dünürü Orhan Uzuner, “Bu ihale Polatlı istasyon bölgesi ve Polatlı müselles bölgesindeki Yüksek Hızlı Tren makaslarının ölçüm ve burajının yapılması işidir. Proje, 10 Aralık’ta başlamış olup, buraj (bakım) işinin yüzde 80’inin üzerindeki bölümü tamamlanmıştır. Kalan işin bu haftasonuna kadar bitirilmesi planlanmaktadır” dedi. TCDD’nin her iki yılda bir, konvansiyonel hatları, YHT hatları ve bu hatlardaki demiryolu makaslarının bakım işleri için ihale yaptığını belirten Uzuner, ihalenin neden kapalı ve pazarlık usulü yapıldığını ise “Ancak YHT hatları ve bu hatlardaki makaslar, konvansiyonel hatlara göre çok daha düşük toleranslarla inşa edildiğinden, bu hatların ve makasların bakımı konvansiyonel hatlara göre çok daha zor olup, kalibrasyonu yapılmış uygun makine, güçlü teknik kadro ve ölçüm ekibine gerek duyulmaktadır. İki yıllık bakım işini alan firmalar, bu makineyi temin edemedikleri için, bu makasların bakımı için 21/B ihalesi yapılmıştır. Bu makasların burajını yapabilecek makine Türkiye’de özel sektör olarak sadece şirketimizin bünyesinde bulunmaktadır” ifadeleri ile açıkladı.

MİLİS KUVVET KURAN DÜNÜR

Recep Tayyip Erdoğan’ın dünürü Orhan Uzuner, darbe girişiminde halkı sokağa çıkarmak için bir platform kurduğu iddiaları ile gündeme gelmişti. ‘Kardeş Kal Türkiye’ adlı platform ‘Zello’, WhatsApp ve radyoyla halka ulaşmayı planlıyor. Bir inşaat şirketinde yöneticilik yapan platformun kurucusu Uzuner, silahlı milis gücü kurdukları iddialarını kesin bir dille reddedip, “Ben silah değil, siren dedim” demişti. Peki kim bu Orhan Uzuner? Erdoğan’ın dünürünün adı daha önce hangi olaylarda geçti?

BELEDİYE’DE MEMURDU

Orhan Uzuner 1994′ yılında İstanbul Büyükşehir Belediyesi’ne bağlı İstanbul Ulaşım AŞ’nin Proje Müdürlüğü’nde Mühendis olarak çalışmaya başladı.  Fatih’te oturuyordu ve mütevazi bir hayat sürüyordu. AKP kurulana kadar bir siyasi partiye üye olmadı. Bir dönem Fazilet Partisi’nin seçim çalışmalarına katıldı. Tayyip Erdoğan AKP’yi kurunca yanında yer aldı. İstanbul 2.Bölgeden milletvekili aday adayı oldu ancak listeye giremedi.

2003 YILINDA DÜNÜR OLDU

2003 yılında ise hayatı tamamen değişti. Kızı Reyyan Uzuner’e görücü usulü ile Tayyip Erdoğan’ın oğlu Bilal Erdoğan talip oldu. 2003 yılında da düğün gerçekleşti. Reyyan Uzuner 17 yaşında olduğu için, düğün Fatih 3. Sulh Hukuk Mahkemesi’nden alınan izinle gerçekleştirildi. Bilal Erdoğan ve Reyyan Uzuner’in nikâh şahitliklerini  İtalya Başbakanı Silvio Berlusconi, TBMM Başkanı Bülent Arınç, Başbakan Yardımcısı ve Dışişleri Bakanı Abdullah Gül ile AKP Milletvekili Nevzat Yalçıntaş yaptı. Reyyan Uzuner liseyi evlilik dolayısıyla ikinci sınıfta bırakarak tasdikname aldı. Evlendikten sonra eğitimini ABD’de sürdürdü.

Orhan Uzuner Başbakan’ın oğlu ile kızının evlenmesinin hayatında bir değişiklik yapmayacağını mütevazi hayatına devam edeceğini söylüyordu “Başbakan ailesine dünür olmamız hayatımızı etkilemez.  Çevremizdeki genel hava değişti. Etrafımızda değişiklik olabiliyor ancak ben değişmedim. Bana farklı davranmak isteyenler olabiliyor, ancak ben onlara bu imkanı vermiyorum”

HİZMET VAKFI’NDA YER ALDI

Orhan Uzuner AKP İstanbul İl Başkanı Aziz Babuşcu döneminde yönetim kurulunda yer aldı. Bir dönemde Nur Tarikatına yakın Hizmet Vakfı mütevelli heyetinde bulundu.
Vakıf Başkanı Mehmet Bilgin Akatay ile ve diğer üyelerle İstanbul’a yeni atandığı zaman Vali Vasip Şahin’i ziyaret etmişti. Hizmet vakfı mütevelli heyetinde şimdi adı bulunmuyor.

Toplumsal

gunlukbakis

gunlukbakis

2017 Temmuzunun ikinci yarısında başladığımız yayın hayatımızda, giderek yükselen bir grafik çizme hedefindeyiz....

Ziyaretçilerimiz, yaptığı yorumlardan kendileri sorumludurlar.

%d blogcu bunu beğendi: