Halk döviz bozdururken sermaye sahipleri dolar satın aldı

‘Dövizleri bozdurun’ çağrılarına rağmen dolar mevduatı artış gösterdi

Reuters’ın haberinde 10 Ağustos ile biten haftada Türkiye’de yurt içi para mevduat ve fonlarının 1.3 milyar dolar arttığı söylendi. Habere göre vatandaşların dolar hesapları 188 milyon dolar artarken, şirketlerin yüklü dolar alımları da dikkat çekti.

Dolar, döviz

Reuters’ın Türkiye Cumhuriyeti Merkez Bankası verilerinden aktardığına göre son bir haftada yurt içi yerleşiklerin, döviz ve altın varlıklarını yaklaşık 1.3 milyar dolar arttırdıkları görüldü. Artışın büyük bölümünü ise kurumların işlemleri oluşturdu.

Merkez Bankası verilerine göre, 10 Ağustos ile biten haftada bireylerin yabancı para cinsinden mevduat ve fonları 120 milyon dolar artışa 91.6 milyar dolar olurken; kurumların ise yaklaşık 1.1 milyar dolar artışla 68.3 milyar dolara yükseldi. Dolar / TL geçen hafta 5.1’li seviyelerden 7 seviyesine kadar yükselmişti.

CUMHURBAŞKANI ERDOĞAN ‘DÖVİZLERİ BOZDURUN’ ÇAĞRISI YAPMIŞTI

Kurdaki bu yükselişin ardından Cumhurbaşkanı Erdoğan, ‘dövizleri ve altınları bozdurma’ çağrısı yapmış ve döviz alma yoluna gidecek sanayicilere ”B ve C planlarını uygulamak zorunda kalırız” uyarısını yapmıştı.

Ekvator Haber

gunlukbakis

gunlukbakis

2017 Temmuzunun ikinci yarısında başladığımız yayın hayatımızda, giderek yükselen bir grafik çizme hedefindeyiz....

Ziyaretçilerimiz, yaptığı yorumlardan kendileri sorumludurlar.

%d blogcu bunu beğendi: