Halkın Mühendis Mimarları Açıklama: AKP Faşizminin…

AKP Faşizminin Mimarı Semra Teber Yener Ve Tektonika Mimarlık
Armutlu ’ya Kentsel Dönüşüm Projesi Olarak Kendi Onursuzluğunun Tablosunu Çizdi!

AKP Faşizminin Mimarı Semra Teber Yener Ve Tektonika Mimarlık

Armutlu ’ya Kentsel Dönüşüm Projesi Olarak Kendi Onursuzluğunun Tablosunu Çizdi!

Bugün AKP iktidarı defalarca kaybettiği savaşa tekrardan hazırlanıyor ve tüm gücüyle saldırıyor Küçük Armutlu Mahallesi halkına. Polisiyle, burjuva medyasıyla, mimarlarıyla, mühendisleriyle, şirketleriyle, tekelleriyle… Binbir Osmanlı oyunuyla saldırıyor. Üzerinde halkın yaşadığı yoksul mahalleleri, babasının tarlası gibi bir o tekele bir bu tekele peşkeş çekiyor. Biz faşizmi tanıyoruz; ebetteki çekecek, çünkü AKP iktidarını yaratanda, yaşatanda o tekeller. Halkını ve vatanını tekellere satarak yaşıyor AKP iktidarı. Fakat hatırlatalım; Burası Küçük Armutlu…

 

Küçük Armutlu Mahallesi deyince akla 3 kelime gelir; yıkımlar, saldırılar ve direniş…

30 yıllık bir barınma hakkı mücadelesinin zaferi, barınma hakkının tüm yoksul mahalleler nezdinde yıkılmaz kalesidir Küçük Armutlu. Göz diken çok iktidar, çok holding gördü bu mahalle. Bugüne kadar çok savaştan zaferle çıktı armutlu halkı. Tarih şahittir ki hiçbir zaman haksız değildi ve haklılığının verdiği güçle direndi ve kazandı.

Bir ordu savaşabilmek için insana ve silaha ihtiyaç duyar, AKP iktidarı ise halka karşı yürüttüğü kentsel dönüşüm saldırısında bulmuş bir hain, onunla yürütüyor bu savaşı. Halka karşı bu hainliği yapan, 3-5 kuruş için hazırladığı kentsel dönüşüm projesiyle Tektonika Mimarlık sahibi Semra Teber Yener ve işbirlikçisi Öncü LTD.’dir. Hitler’in Speer’ı, Mussolini’nin Terragni’si vardı, Tayyip’in de Semra Teber Yener’i oldu.

 

Armutlu için hazırlanan kentsel dönüşüm projesi Tektonika Mimarlık’ın halka karşı işlediği ilk suç değil ebetteki. Tektonika Mimarlık son iki yıldır hazırladığı ve kendi sitesinde de yer alan; “Belediye Evleri(Adana/2016), Ilıcabaşı(Aydın/2016), Yarımburgaz(İstanbul/2016), Karaçay(Aydın/2015) kentsel dönüşüm projeleriyle AKP faşizmine kendini pazarlaya pazarlaya nihayetinde kabul ettirmiş kapı kulluğunu.

Tektonika Mimarlık’ın Armutlu için hazırladığı kentsel dönüşüm projesinde halk yok. Semra Teber Yener hiç düşünmemiş burada kimler yaşıyor, nasıl yaşıyorlar, kültürleri ve gelenekleri nedir diye. Hiç araştırmaya bile gerek duymamış, proje çizdiği bölgede halkın yaşadığını bile unutmuş Semra Teber Yener. Halbuki mimarlık toplumun ayak izlerini takip etmek, ona yabancılaşmamaktır. Semra Teber Yener bunu, meslek onurunu 5 kuruşa satmaya başladığı anda unutmuş zaten.

Semra Teber Yener, bizlere; halk için mühendislik mimarlık yapanlara tekrardan ‘saray kapılarında zalimlerin kölesi olmaktansa, gecekondu sokaklarının çamurunda halkın mühendisi-mimarı olmanın onurunu’ hatırlattı.

Mühendis mimar meslektaşlarımız; bir yanda saray mühendisi-mimarı olmak var, bir yanda halkın mühendisi-mimarı olmak… Halktan çalınan parayla yaptırılan saraylar, konaklar, yalılar, villalar, köşkler bir gün te

krar halkın olacak ve biz o güne kadar gecekonduların, halkın mühendisi-mimarı olarak kalacağız… Saray kapılarında zalimlerin kölesi olmaktansa gecekondu sokaklarının çamurunda halkın mühendisi-mimarı olacağız.

Halkın Mühendis Mimarları

yorumcahaber.com

gunlukbakis

gunlukbakis

2017 Temmuzunun ikinci yarısında başladığımız yayın hayatımızda, giderek yükselen bir grafik çizme hedefindeyiz....

Ziyaretçilerimiz, yaptığı yorumlardan kendileri sorumludurlar.

%d blogcu bunu beğendi: