Hazine, Cumhurbaşkanı’nın istediği şirketleri kurtaracak

Hazine ve Maliye Bakanlığı’na şirketlere ortak olma yetkisi veren kararnameyi değerlendiren uzmanlar bu kararın şirketlere kaynak aktarma operasyonu olduğunda hemfikir…

Resmi Gazete’de yayımlanarak yürürlüğe giren ‘Bazı Cumhurbaşkanlığı Kararnamelerinde Değişiklik Yapılması Hakkında Cumhurbaşkanlığı Kararnamesi’ uyarınca Hazine ve Maliye Bakanlığı’nın görevleri arasına “Hazine’nin Cumhurbaşkanı kararıyla yurt içindeki ya da yurt dışındaki şirketlere iştirak etmesini sağlamak” da eklendi.

Cumhurbaşkanlığı Kararnamesi’yle, kamu-özel iş birliği projeleri için, gerekmesi halinde, ilgili mevzuat çerçevesinde Hazine ve Maliye Bakanlığı tarafından sağlanacak borç üstlenim taahhüdüne ilişkin iş ve işlemleri yürüteceği belirtilen Ekonomik İlişkiler Genel Müdürlüğü’nün şu görevleri de yapacağı kaydedildi:

– Uluslararası mali piyasalarda mevcut finansman ve türev araçlarını kullanarak dış borç yükünü hafifletici veya kaynak çeşitliliği oluşturmaya yönelik her türlü işlemi yapmak.

– Altyapı projelerinin yerli ve yabancı özel sektör katılımı ile gerçekleştirilmesi için ilgili mevzuat çerçevesinde garanti vermek, buna ilişkin işlemleri yapmak ve bu projelerle ilgili hazırlık, fizibilite ve akit çalışmalarına katılmak, farklı finansman alternatifleri oluşturmaya yönelik çalışmalar yürütmek.

Cumhurbaşkanlığı Kararnamesi’nin yürürlüğe girmesinden sonra Hazine ve Maliye Bakanlığı’ndan yapılan açıklamada, “KİT’lerin ortaklığı düzenlemesi ile birtakım şirketlerin kurtarılmasının amaçlanmadığı”’ savunulsa da bir çok ekonomist tam tersini düşünüyor.

UZMANLARDAN TEPKİ GELDİ: BATIKLARI KURTARACAKLAR

Ekonomist Mustafa Sönmez, Hazine’nin halen 40 dolayında şirket ve bankada iştiraki var. Bunlarda hisse payı yüzde 51-100 arası değişiyor. Yeni kararla kurtarma operasyonlarının yanısıra özel şirketlerle yenileri de kurulacak. Bakalım ne çıkacak kutudan? diye sordu.

Sönmez, “Bugün çıkan Cumhurbaşkanlığı kararnamesiyle, Erdoğan misal, Hazine’ye emir verecek; Yeni Havalimanı İGA’nın ve Osmangazi batığı Otoyol’a Hazine para koya, hissedar ola. Yani batıkları kurtaralım. Nokta. İki dudağın arasından milyarlar Hazine’den şirketlere. Buna ne parlamento ne yargı engel” diye tepkisini gösterdi.

Mustafa Sönmez@mustfsnmz

Hazine’nin halen 40 dolayında şirket ve bankada iştiraki var. Bunlarda hisse payı %51-100 arası değişiyor. https://www.hmb.gov.tr/kamu-sermayeli-kurulus-ve-isletmeler-istatistikleri  Yeni kararla kurtarma operasyonlarının yanısıra özel şirketlerle yenileri de kurulacak. Bakalım ne çıkacak kutudan

Mustafa Sönmez@mustfsnmz

Bugün çıkan cb kararnamesiyle, Erdoğan misal, Hazine’ye emir verecek; Yeni Havalimanı İGA’nın ve Osmangazi batığı Otoyol’a Hazine para koya, hissedar ola. Yani batıkları kurtaralım. Nokta.
İki dudağın arasından milyarlar Hazine’den şirketlere.
Buna ne parlamento ne yargı engel.

İktsatçı Mahfi Eğilmez, Twitter mesajında, “Yeni Cumhurbaşkanlığı Kararnamesi yayınlandı. Hazine yurtiçi ve yurdışındaki şirketlere Cumhurbaşkanı kararnamesiyle ortak olabilecek. Amaç ne? Kriter ne? miktar limiti ne? Hazine niçin özel sektöre ortak olsun? Bilenler anlatırsa öğreniriz” dedi.

Mahfi Eğilmez@mahfiegilmez

Yeni Cumhurbaşkanlığı Kararnamesi yayınlandı. Hazine yurtiçi ve yurdışındaki şirketlere Cumhurbaşkanı kararnamesiyle ortak olabilecek. Amaç ne? Kriter ne? miktar limiti ne? Hazine niçin özel sektöre ortak olsun? Bilenler anlatırsa öğreniriz.

Resmi Twitter'da görüntüle

Mahfi Eğilmez@mahfiegilmez

Hazine ve Maliye Bakanlığı yeni Cumhurbaşkanlığı Kararnamesiyle ilgili olarak esasen mevcut olan sistemle ilgili yetki ve sorumlulukların düzenlenmesinin hedeflendiğini ve şirket kurtarmanın amaçlanmadığını açıkladı.

Yalçın Karatepe, “Batık şirketlere milletin parasını aktaracaklar. Yıllarca özelleştirdiler şimdi kamulaştıracaklar” diyerek duruma dikkat çekti.

Yalçın Karatepe@ykaratepe

Batık şirketlere milletin parasını aktaracaklar. Yıllarca özelleştirdiler şimdi kamulaştıracaklar. https://twitter.com/birgun_gazetesi/status/1159001299649802240 

BirGün Gazetesi

@BirGun_Gazetesi

Damada yeni yetkiler: Hazine Bakanlığına şirketlere iştirak edebilme yetkisi verildihttp://bit.ly/2YNHLAc 

Resmi Twitter'da görüntüle

Yalçın Karatepe@ykaratepe

Hazinenin temel görevi devlete para bulmak iken şimdi batık şirketler için de para bulma görevi verildi.

Uğur Gürses ise, “Meclis’ten bütçe onayı olmadan yapılabiliyor mu? Bütçe hakkının paspas edildiği günler…” dedi.

uğur gürses@ugurses

Meclis’ten bütçe onayı olmadan yapılabiliyor mu? Bütçe hakkının paspas edildiği günler… https://twitter.com/foreksturkey/status/1158948978538549248 

Foreks Haber@ForeksTurkey

Hazine ve Maliye Bakanlığı, Cumhurbaşkanı kararı ile yurtiçi ve yurtdışındaki şirketlere iştirak edebilecek

Refet Gürkaynak, “Bugün yayımlanan kararname ile Hazine, Cumhurbaşkanlığı kararnamesi ile yurtiçi ve yurtdışında özel şirketlere ortak olabilecek. Tek adam rejimi gibisi yok vallahi. Cumhurbaşkanı karar versin, vergilerimiz hangi şirketi istiyorsa ihya etsin, bu ne iş diye dahi soramayalım” değerlendirmesi yaptı.

Refet Gürkaynak@RefetGurkaynak

Bugün yayımlanan kararname ile Hazine cumhurbaşkanlığı kararnamesi ile yurtiçi ve yurtdışında özel şirketlere ortak olabilecek.

Tek adam rejimi gibisi yok vallahi. CB karar versin, vergilerimiz hangi şirketi istiyorsa ihya etsin, bu ne iş diye dahi soramayalım.

ÇIKMAZA GİREN KAMU ÖZEL İŞBİRLİĞİ PROJELERİYLE DE İLGİLİ OLABİLİR

İyi Partili Durmuş Yılmaz, “Hükümet çaresiz olabilir. Ülkemiz çaresiz değildir. Ülkenin meseleyi bilen yeterli insan kaynağı vardır. Beceriksizlik işleri daha da içinden çıkılmaz hale getiriyor, çözümü zorlaştırıyor. İlk adım gerçekle yüzleşmek” dedi.

Durmuş Yılmaz@DurmusYillmaz

Bugün yayınlanan ve Hazine’ye yurtiçi ve yurtdışı şirketlere ortak olabilme imkanı veren CB Kararnamesiyle ilgili 4 telefon aldım.İtiraf ediyorum neyin amaçlandığını kestiremiyorum.Batık şirketleri kurtarma olabileceği gibi, çıkmaza giren KÖİ projeleri ile de ilgili olabilir.

Resmi Twitter'da görüntüle

Durmuş Yılmaz@DurmusYillmaz

Hükümet çaresiz olabilir. Ülkemiz çaresiz değildir. Ülkenin meseleyi bilen yeterli insan kaynağı vardır. Beceriksizlik işleri daha da içinden çıkılmaz hale getiriyor, çözümü zorlaştırıyor.İlk adım gerçekle yüzleşmek. https://twitter.com/arzovaone/status/1158997977689677825 

Prof.Dr.Burak ARZOVA

@arzovaone

Bugün yayınlanan Cumhurbaşkanlığı Kararnamesi ile “Hazine, Cumhurbaşkanlığı Kararı ile yurt içindeki ve yurt dışındaki şirketlere iştirak edebilecek”
Aslında Türkiye Varlık Fonu kurulurken de amaçlardan biri buydu. Şimdi bu misyon Hazineye yüklenmiş gözüküyor.

CHP’li Faik Öztrak da, “Cumhurbaşkanlığı kararnameleriyle devletin kurumsal yapısı çökertilmeye devam ediliyor. Son kararnameyle, ekonomi yönetiminde işler daha da aksayacak, kalite daha da düşecektir” değerlendirmesi yaptı.

Faik Öztrak

@faikoztrak

Cumhurbaşkanlığı Kararnameleriyle devletin kurumsal yapısı çökertilmeye devam ediliyor. Son kararnameyle, ekonomi yönetiminde işler daha da aksayacak, kalite daha da düşecektir.

Resmi Twitter'da görüntüle

Faik Öztrak

@faikoztrak

Strateji ve Bütçe Başkanlığının Plan-Programlarla ilgili görev ve yetkileri, damadın başında olduğu Bakanlıkta kurulan bir Genel Müdürlüğün uhdesine veriliyor. Bakanlıklar üstü stratejik bir görevi, bürokraside günlük pazarlıklara sokmak ekonomiye stratejik bakış açısını bitirir.

gunlukbakis

gunlukbakis

2017 Temmuzunun ikinci yarısında başladığımız yayın hayatımızda, giderek yükselen bir grafik çizme hedefindeyiz....

Ziyaretçilerimiz, yaptığı yorumlardan kendileri sorumludurlar.

%d blogcu bunu beğendi: