Hazine garantili soygun

2019’da geçmediğimiz köprü ve uçmadığımız havalimanları için 13,7 milyar lira ödeyeceğiz

Hazine garantili projelerin kullanılmayan bölümlerine 2019’da ödemeler 13,7 milyar lira ödeme yapılması öngörülüyor. Bu rakamın bir kaç yıla 25-30 milyar liraya ulaşması bekleniyor.

2019'da geçmediğimiz köprü ve uçmadığımız havalimanları için 13,7 milyar lira ödeyeceğiz

Sık sık ekonomideki karanlık tabloya dikkat çeken KARAR Ekonomi yazarı İbrahim Kahveci, bu kez de Hazine garantili projeler için yapılacak ödemelere dikkat çekti.

“Şimdi cicim ayları. Projeler devam ediyor ama ödemeler daha yeni yeni başlıyor. Şimdilik 13 milyar vs diyoruz. Bir kaç yıla bu rakam 25-30 milyar liraya çoktan ulaşır. Gelecek nasıl? Parlak mı? Siz karar verin…” diyen Kahveci’nin bugünkü yazısında ilgili bölüm şöyle:

Bir de ne var biliyor musunuz? Hazine garantili projelerin kullanılmayan bölümlerine ödemeler. Hani geçilmeyen köprü ve yol paraları. Gidilmeyen şehir hastanelerinin parası. Uçulmayan havalimanlarının parası…

Hakan Özyıldız blog yazısında Ferhat Emil’in tablosunu vermiş. 2019 yılında Hükümet bu projeler için 13,7 milyar ödeme öngörüyor. Siz bunu biraz daha fazla düşünün derim.

Bu yıl bedelli askerlik, imar affı vs ile epey para topluyoruz. Bu para sayesinde bütçe açığı çok olmayacak diyoruz ama daha şimdiden ilk on ayda açık 35 milyar liradan 62 milyar liraya çıktı bile.

Şimdi 2019 yılını düşünelim. Arızi gelirler artık öyle olmayacak. Vergi derseniz zaten reel olarak azalıyor.

O zaman ne olacak?

Bütçe açığı nasıl disiplin edilecek?

Yüksek bütçe açığı ve yüksek kamu borçlanma politikasına geri mi dönülecek? Yani 90’lı yıllara yeniden merhaba mı diyeceğiz. Yoksa zaten bunalan topluma yeni vergiler mi yüklenecek.

Ya da Ankara zayıflamayı göze alacak mı?

Ben size biraz daha gelecek açısından bilgi vereyim. Bu toplumda şu an yaş ortalaması 32 ama hızla yaşlanıyoruz. Önümüzdeki 5-10 yıl içinde emekli sayımız o kadar çoğalacak ki, bütçenin şu an yüzde 20’sini zaten SGK’ya aktarıyoruz. Bu oran daha da artacak.

Bir de kamu personel sayısı ve maliyeti o kadar artıyor ki, buna bütçe nasıl dayanacak ben de bilmiyorum.

Ve daha da sorunlu alan şu: O kadar çok Hazine garantili projeler sürüyor ki, bunlar boş boş duruyor ve Hazineden her yıl artan tutarda bunlara para ödenecek. Daha Çanakkale Köprüsü bile devreye girmedi. Daha devreye girmeyen sayısını bile bilmediğim şehir hastaneleri var. Daha yapımı süren ama kullanımı nerede ise imkansız havalimanları var.

Hepsine Hazine gelir garantisi verdi. Ve önümüzdeki yıllarda bu projelere milyarlarca lira akıtılacak.

Sizce devletin kasasında vatandaşa hizmet için hiç geriye para kalacak mı?

Şimdi cicim ayları. Projeler devam ediyor ama ödemeler daha yeni yeni başlıyor. Şimdilik 13 milyar vs diyoruz. Bir kaç yıla bu rakam 25-30 milyar liraya çoktan ulaşır.

Gelecek nasıl? Parlak mı? Siz karar verin…

Toplumsal

gunlukbakis

gunlukbakis

2017 Temmuzunun ikinci yarısında başladığımız yayın hayatımızda, giderek yükselen bir grafik çizme hedefindeyiz....

Ziyaretçilerimiz, yaptığı yorumlardan kendileri sorumludurlar.

%d blogcu bunu beğendi: