HDP’yi meclise CHP taşıdı derken, 63. hükümet ne yaptı?

Her fırsatta HDP yi PKK ile ile birlikte olmakla suçlayarak, bu HDP nin özellikle CHP ye destek verdiğini, doğal olarak CHP nin de terörristler tarafından desteklendiğini söyleyen AKP bu söyleminde ne kadar haklıdır.

Her şeyden önce belirtmeliyiz ki, HDP illegal bir parti olarak ortaya çıkmadı. HDP legal bir parti ve, bu ülkeden oldukça hatırı sayılır bir bütçe alıyor. Seçimlere diğer partiler gibi girebiliyor, milletvekilleri veya belediye başkan adayları da seçime katılıp seçilebiliyor. Buradan ortaya çıkan sonuç şudur;

Eğer HDP söylendiği gibi teröristlerle (PKK) işbirliği içerisindeyse bunu en iyi devleti yönetenler bilir, o zaman neden kapatılıp, meclisteki sandalyeleri boşaltılmıyor?

Yüksek seçim kurulu HDP adına aday olan seçileceklere nasıl onay verebiliyor?

HDP devletten aldığı bütçe ile nasıl miting yapabiliyor?

Bu tip soru sayısını istediğiniz kadar uzatabilirsiniz.

Bu yüzden eğer yine kandırıldık denmeyecekse 2015 yılına bakmamız gerekiyor.

2015 de AKP HDP ye iki (2) bakanlık vermişti. Bunu o günü anlatan havuz medyasının haberleriyle de verebiliriz.  HDP yi meclise CHP taşıdı tezi de bu şekilde çürümüş oluyor ki, dediğimiz gibi, eğer HDP PKK ile işbirliği içerisindeyse hemen ve ivedilikle kapatılması gerekiyor. Ve bu güç bu günkü iktidarın yani AKP nin elinde mevcut.

Şimdi o günkü gazetelere bir bakalım.

Başbakan Ahmet Davutoğlu’nun açıkladığı Seçim Hükümeti’nde HDP iki bakanlık sahibi oldu.

HDP‘li Müslüm Doğan Kalkınma Bakanı,  HDP’li Ali Haydar Konca Avrupa Birliği Bakanı oldu.

Geçici Bakanlar Kurulu’nda Avrupa Birliği Bakanlığı görevine getirilen HDP Kocaeli Milletvekili Ali Haydar Konca, “Empati yapmaya, özveride bulunmaya, dayanışma içerisinde olmaya, herkesle konuşmaya, yumruk sıkmayı bir yana bırakmaya, kaş çatmayı bir yana bırakmaya, insanca davranmaya hazırız. Dilerim herkes bu anlayışta olur ve biz de huzur içerisinde kan dökülmeden, gözyaşı akıtmadan bir seçim güvenliği içerisinde bir seçim yaşarız” dedi.

63. Hükümet 'ilk'lerle kuruldu

İLK BAŞÖRTÜLÜ BAKAN

63. Hükümet’in tek kadın bakanı, Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı’na getirilen Ayşen Gürcan ilk başörtülü bakan olarak tarihe geçti.

HDP’ İLK DEFA KABİNEYE GİRDİ

HDP’li 2 milletvekili, bakan olarak 63. Hükümet’te yer aldı. HDP Kocaeli Milletvekili Ali Haydar Konca AB Bakanlığı, İzmir Milletvekili Müslüm Doğan ise Kalkınma Bakanlığı koltuğuna oturdu.

Seçim hükümetinde HDP’ye bakanlık

TBMM Başkanının seçilmesiyle birlikte dikkatler bir kez daha koalisyon hükümeti çalışmalarına çevrildi. Koalisyon görüşmelerinde muhalefete 7-8 bakanlık vermeyi planlayan AK Parti’nin verilecek bakanlıklara göre yeni bakanlıklar oluşturulması gündeme gelebilecek. Koaliisyon kurulamaması durumunda gündeme gelecek seçim hükümetinde siyasi partiler oy oranlarına göre bakanlık alacak. Böylece HDP ilk kez hükümette yer alacak.

 

Geçici seçim hükümeti adıyla kurulan Ahmet Davutoğlu başkanlığındaki bu hükümeti ise Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan itiraz etmeden onaylamıştı.

gunlukbakis

gunlukbakis

2017 Temmuzunun ikinci yarısında başladığımız yayın hayatımızda, giderek yükselen bir grafik çizme hedefindeyiz....

Ziyaretçilerimiz, yaptığı yorumlardan kendileri sorumludurlar.

%d blogcu bunu beğendi: