Hukuk Devleti İle Polis Devleti Arasındaki Fark..

Hukuk devleti, kimin neyi ne zaman ve hangi yasaya göre yapacağını karara bağlayan, sadece bununla da kalmayan aynı zamanda denetleyen, sorumlulukları ön plana çıkaran, gerektiğinde devletin kendisi de suç işlemiş olsa bile bunun üzerini örtmeyip yargı yolunu açık tutan devlettir. Bu devlette her birey ve her kurumun ödevleri, yetkileri kanunla belirlenmiş olup, bunu nasıl kullanacağı yine yasa ile belirtilmiştir. Kaldı ki, kişi cumhurbaşkanı, başbakan, ordu komutanı vs. her kim olursa olsun herkesin ortak paydası kanundur.

Polis devleti demek, polis teşkilatı bulunan devlet demek değildir. Mutlaka belirli bir kanuna dayanmak zorunluluğu hissetmeden, doğru bildiğini aklınca kullanan devlet ve yönetim biçimi demektir. Krallık, padişahlık, tek partili diktatörlük gibi. Yada çete örgütleri gibi; belirli bir töresi kuralı olsa da karar liderin iki dudağı arasındadır. Lider değişirse kararın niteliğide değişebilir. Örneğin bir lider, ” sana ateş edeni alnından vuracaksın” diye karar verirken, bir başkası; ” buna gerek yoktur” diyebilir. Çete üyeleri açısından her iki karar da doğrudur.

Devletin bireye, bireyin de  devlete karşı sorumlulukları vardır.
Toplum içinde aynı durum sözkonusudur.
Buradan anlaşılacağı gibi kişilerin,kurumların söyledikleri değil, hukukun söylediği geçerli olan devlete hukuk devleti diyoruz.

Hukuk Devleti İle Polis Devleti Arasındaki Fark..” için 2 yorum

  1. Kesinlikle öyle. Özellikle son günlerde yaşadıklarımız, ben bilirimcilik, kimseyi dinlememe v.b. durumları göz önüne alırsak farklı bir görüntü çıkmıyor karşımıza..

Ziyaretçilerimiz, yaptığı yorumlardan kendileri sorumludurlar.

%d blogcu bunu beğendi: