Hukuk Guguk olmamalı

Önce kim ve ne olduğuna karar vermesi gerekiyor. Bir mafya babası edasıyla basının karşısında açıklamalar yaparken, gözlerinden çevreye fışkıran öfke bakışlarını nereye bağlamamız gerektiğini bilemiyorum.

Muhalefet liderini tehdit ederken de aynı bakışı kullanıyordu, uyuşturucu satıcılarını tehdit ederken de. Konuşma tarzı mafya babası. Tavırlar kabadayı.

İçişleri bakanlığı yapan birisi polislere vurun, bacaklarını kırın arkanızda ben varım gibi sözler söyleyemez. Eğer söylüyorsa ortada psikolojik bir sorun var demektir. Cezası neyse ben çekerim gibi komik açıklamalarla da, kahramanlık gösterişinden taviz vermiyorsa, sorun gerçekten büyüktür.

Elbette uyuşturucu ile mücadele edilmesi  her vatandaşın destekleyeceği bir karardır. Çocukların zehir tacirlerinden uzak tutulması, zehir saçanların tutuklanması yönünde yapılacak çalışmalara karşı çıkabilecek birileri olabileceğini hiç sanmıyorum. Yalnız bu mücadele eğer bir hukuk devleti olduğumuzu iddia ediyorsanız hukuk çerçevesinde olmalı. Vurun, dövün, bacaklarını kırın diyorsanız, hukuku boş verin, ben hukuktan üstünüm demeye de getiriyor olabilirsiniz. Bunun ileride ortaya çıkacak tehlikelerini hiç düşündünüz mü? Sanmıyorum. Düşünseniz zaten bu cümleleri kurmazdınız.

Bu tip konuşmalarla sizin dilinizde hukuk guguk oluyor.

Sizin Demokrat Parti başında yaptığınız konuşmaları hatırlayınca, bu günkü konuşma biçiminiz ve tavırlarınız konusunda şaşırmıyorum. Beni asıl şaşırtan, o dönem atıp tuttuğunuz bir parti ve genel başkanı için bu gün savunucu konumuna geçmiş olmanız.

Yarın nerede duracağınıza karar verememekte olduğumu da söylemeliyim.

Son olarak, Türkiye Cumhuriyeti her ne kadar parlamento dışına çıkarılmış olsa da, kabadayılıkla, emniyet güçlerini yönlendirerek yönetilecek bir ülke değil.

Az da olsa hukuk halen var. Olmalı.

Ziyaretçilerimiz, yaptığı yorumlardan kendileri sorumludurlar.

%d blogcu bunu beğendi: