İktidarda kalmak için savaşa ihtiyaçları var

AKP/Saray rejiminin iktidarda kalmak için gerilim ve savaşa ihtiyacı olduğunu söyleyen ilahiyatçı yazar İhsan Eliaçık, “Ya benim yanımdasın ya da düşmansın” dayatması yüzünden insanların histerik bir gerilim içinde yaşadığını dile getirdi.

İlahiyatçı-yazar İhsan Eliaçık, AKP-MHP koalisyonunun Müslümanlığı ve Türklüğü kullandığını söyledi. Asıl amacın gerilim ve savaş üzerinden tek adam rejimini sürdürmek olduğunu ifade eden Eliaçık, “Besbelli ki siviller ölecek, misilleme yapılacak, karşılıklı ölümler yaşanacak. Olan yine yoksul çocuklarına olacak” dedi.

Birgün’den Zetnep Kuray‘ın haberine göre; Yaşanılanları savaşla, silahla, bombardımanla yapılan bir seçim propagandası olarak gördüğünü kaydeden Eliaçık, “İktidarda kalmak için savaşa ihtiyaçları var. OHAL ve KHK ortamının sürmesi için gerilim ve savaş olması gerekiyor. Öyle olunca rahatça her şeyi yasaklıyor, rahatlıkla hain ilan edebiliyor, muhalefeti susturup, bastırıyor. Yolsuzluklar, hırsızlıklar, Sarraflar, ayakkabı kutularındaki paralar tartışılmıyor; her şey unutuluyor” ifadelerini kullandı.

‘İnsanlar histerik bir gerilim içinde’

“Ya benim yanımdasın ya da düşmansın” dayatması yüzünden insanların histerik bir gerilim içinde yaşadığını dile getiren Eliaçık, bu psikolojik baskıyla tek adam rejimini sürdürmenin amaçlandığını vurguladı.

Hükümetin savaş politikalarına ortak olan CHP’yi de eleştiren Eliaçık, bu ortam devam ettikçe psikolojik üstünlüğün hükümetin eline geçeceğine işaret etti. Rejimin barış isteyenleri kriminalize ederek ve ‘ana muhalefeti’ kontrol altında tutarak seçime girmek istediğini belirten Eliaçık, muhalefetin ısrarla barışın yanında yer alması gerektiğini hatırlattı.

Eliaçık, dinini fetihçilik, ideolojisini ise Kızıl Elma olarak ilan eden AKP-MHP koalisyonunun, Müslümanlığı ve Türklüğü kullandığını söyledi. Bu iki tanıma da karşı çıktıklarını kaydeden Eliaçık, Kızıl Elma’nın yayılmacı, saldırgan bir ideolojiyi ifade ettiğine dikkat çekti.

gunlukbakis

gunlukbakis

2017 Temmuzunun ikinci yarısında başladığımız yayın hayatımızda, giderek yükselen bir grafik çizme hedefindeyiz....

Ziyaretçilerimiz, yaptığı yorumlardan kendileri sorumludurlar.

%d blogcu bunu beğendi: