İngiliz vekilden Erdoğan’a ziyaret tepkisi: Tiksiniyorum

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın İngiltere Başbakanı May ile imzaladıkları savaş uçağı alım anlaşması, bazı muhalif milletvekillerinin tepkisini çekti.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın Londra ziyareti ve İngiltere Başbakanı Theresa May ile imzaladıkları savaş uçağı alım anlaşması, bazı muhalif milletvekillerinin tepkisini çekti.

Ziyarete tepki gösteren Tottenham milletvekili David Lammy, “Tiksiniyorum” ifadesini kullanırken; Yeşiller Partisi Eş Genel Başkanı ve Brighton Milletvekili Caroline Lucas da Türkiye ile İngiltere arasındaki silah anlaşmalarını sert bir dille eleştirdi.

“KÜRTLERİ KATLEDEN BİR DİKTATÖR VE TİRAN”

T24’ün geçtiği habere göre, kişisel Twitter hesabından bir paylaşımda bulunan İşçi Partisi Tottenham Milletvekili Lammy, “Hükümetimizin bu hafta Cumhurbaşkanı Erdoğan için kırmızı halı sermesi ve ona daha çok silah satmaya çalışmasından tiksiniyorum. O, gazetecileri hapse atan, zalim bir baskı ve işkence rejimi kuran, Kürtleri katleden bir diktatör ve tiran” dedi.

“ERDOĞAN’A YALTAKLANARAK DAHA DA ÇOK SİLAH SATMAYA ÇALIŞIYORLAR”

Birleşik Krallık’ın Avrupa Birliği’nden ayrılışının oylandığı referandumu hatırlatan Lammy, “2016’da, ayrılıkçıların Türkiye’nin ne kadar korkunç olduğunu ve AB’ye katılması ihtimalinin ne kadar kötü olduğunu söylemesini hatırlayın, -ki bu hiçbir zaman gerçekleşmeyecek. İki yıl ileri sarın ve şimdi aynı insanlar, despotik diktatör ve insan hakları ihlalcisi Erdoğan’ın önünde yaltaklanarak ona daha da çok silah satmaya çalışıyorlar” diye ekledi.

David Lammy

@DavidLammy

Makes me feel sick in my stomach that our Govt are rolling the red carpet out for President Erdoğan this week and trying to sell him more weapons. He is a dictator & tyrant who locks up journalists, has installed a regime of brutal repression & torture and is butchering the Kurds https://twitter.com/thetimes/status/995936756175392768 

David Lammy

@DavidLammy

Remember in 2016 Leavers saying how awful Turkey is and how terrible it would be if they joined the EU (never going to happen anyway)? Fast forward two years and the same people are fawning over despotic dictator & human rights abuser Erdoğan trying to sell him even more arms.

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın Londra temasları, İngiliz basınında da eleştiri sebebi olmuştu. Guardian gazetesinde “Başbakan Theresa May Erdoğan’ın ziyareti nedeniyle eleştiri altında” yorumu yapılırken; Times’ta ise “Erdoğan yeni bir ortaklık görüşmeleri için İngiltere’ye uçtu” başlıklı bir habere yer verilmişti.

Theresa May signs £100m fighter jet deal with Turkey’s Erdoğan

Prime minister also uses last leg of diplomatic tour to issue warning to Turkish president to respect human rights obligations

theguardian.com

Artı Gerçek
gunlukbakis

gunlukbakis

2017 Temmuzunun ikinci yarısında başladığımız yayın hayatımızda, giderek yükselen bir grafik çizme hedefindeyiz....

Ziyaretçilerimiz, yaptığı yorumlardan kendileri sorumludurlar.

%d blogcu bunu beğendi: