İşte İş Bankası Gerçeği

14 Şubat 2019 da yine İş Bankası hisselerinin hazineye devri gündeme gelmişti. O tarihte yüzdeyüz haber de çıkan bu yazı İş Bankası çalışanlarının açıklamasıyla bankanın durumunu ve CHP’nin bankada  ki konumunu gösteriyordu. O gün yayınladığımız bu haberi, aynı gündem oluştuğundan tekrar sayfamız aldık.

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın, CHP’nin İş Bankası hisselerini Hazine’ye devretme girişimi tartışmaların odağını oluştururken şok girişime bir tepki de bazı banka çalışanlarından geldi. Çalışanlar, Atatürk’ün hisselerine el koyulmasının ardındaki gerçeği bakın nasıl açıkladı?

Radyo Tucu’ya gönderilen banka çalışanlarının duyurusunda şu ifadeler yer aldı:

Biz İş Bankası çalışanları olarak Erdoğan’ın, İş Bankasındaki, Atatürk’ün hisselerine el koyulması konusundaki bütün gerçeği biliyoruz.

Bu gerçekleri, ülkemizin bütün bireyleri de bilmeli.

Bildiklerimiz, bilmediklerimiz!!!

1.İş Bankası’nın %40.12’si banka çalışanlarına ait olan Munzam Sandık Vakfı’ na aittir. Ülkemizde ve dünyada  bu büyüklükte, çalışanlarının ortak olduğu başka bir kurulış yoktur.

Yani İş Bankası’nın patronu yoktur. Değişebilen profesyonel genel müdürleri vardır.

2.İş Bankası’ nın%28.09’u, bu bankanın kurucusu Mustafa Kemal Atatürk’e ait olup, bu hisseleri de Atatürk adına  Cumhuriyet Halk Partisi temsil etmekte, Temettü gelirlerini de TDK ve TTK’na bağışlamaktadır.CHP İş Bankası’ndan 1 kuruş  gelir almamaktadır.

3.İş Bankası’ nın %31.79’u da Halka açık hisselerdir.YYani borsadaki İş C, İş B, İş A gibi hisseler.

4.İş Bankası’nın bugünkü piyasa değeri;25.700.569.000 TL. Ülkesini harami gibi soyup soğana çevirenlerin, soymaya yeni kaynaklar arayışına girmelerinden dolayı, CHP bahanesiyle saldırmalarının asıl altında yatan gerçek bu paradır.

5.İş Bankası’nın Yönetim Kurulu 11 kişiden oluşmaktadır 7 üye bankanın kendi içinde bankanın  çalışanlarından, (yani alaylı) oluşmakta, 4 üye de CHP’ li temsilcilerdir.

İş Bankası’nda kararlar 6 üyenin oyuyla kabul görmektedir. Dolayısıyla CHP’ li üyeler isteseler de tek başlarına siyasi karar alamazlar ve banka buna müsaade etmez.

6.İş Bankası’nda şu andaki CHP’ li temsilciler; Murat KARAYALÇIN: DPT ‘de Uzman, Ankara Belediye Başkanlığı yapmış, SBF mezunu deneyimli siyasetçi.

Müslim Sarı;Milletvekili, Uzman Ekonomist, SBF mezunu.

Rahmi Aşkın TÜRELİ; Maliyeci, SBF mezunu, Ekonomist.

Özcal KORKMAZ; İktisatçı, Hesap Uzmanı, Maliyeci.

Bu temsilci sıfatlarını niye yazdım. Salt İmam Hatip Okulu  mezunu diye bu görevlere atanamadıklarını anlatmak için TÜBİTAK Başkanlığı’nda olduğu gibi. İş Bankası tüm çeklerinde ATATÜRK logosunu kullanan tek bankadır.

gunlukbakis

gunlukbakis

2017 Temmuzunun ikinci yarısında başladığımız yayın hayatımızda, giderek yükselen bir grafik çizme hedefindeyiz....

Ziyaretçilerimiz, yaptığı yorumlardan kendileri sorumludurlar.

%d blogcu bunu beğendi: