İzmir’deki Metropolis kazılarında ‘gelişmiş mühendisliğe sahip yapı’ bulundu

İzmir’in Torbalı ilçesinde 1990 yılından bu yana sürdürülen “Metropolis Antik Kenti” kazı çalışmalarında gelişmiş mühendisliğe sahip yeni bir yapı bulunduğu açıklandı.

Kazı alanında bulunan “çok iyi korunmuş durumdaki” 400 metrekarelik binanın “kentte yaşayan ustaların ileri düzeyde mimarlık ve mühendislik bilgisine sahip olduğunu” ortaya koyduğu açıklandı.

İlk yerleşimin M.Ö. 3000 yıllarında gerçekleştiği tahmin edilen bölgede bulunan yeni yapının M.S. 400-500 yıllarından kalma olduğu düşünülüyor.

kazı alanı havadankazı alanı havadankazı alanı havadankazı alanı havadanMetropolis Balneumu’nun (Roma döneminde küçük boyutlu hamam), küçük mekânları ve ancak bir aileye hizmet verebilecek kapasitesi ile varlıklı bir Metropolisli’nin ya da Metropolis’te yaşayan bir yöneticinin mülkü olduğu tahmin ediliyor.

Kazı ekibi, mekânın yerden ve duvardan ısıtıldığını gösteren, “eşine az rastlanır mühendislik harikası” sistemi de “sağlam” olarak buldu.

Kazı çalışmalarını Celal Bayar Üniversitesi Arkeoloji Bölüm Başkanı Öğretim Üyesi Doç. Dr. Serdar Aybek başkanlığındaki bir ekip tarafından yürütülüyor.

Aybek “Balneum’da keşfettiğimiz gelişmiş ısıtma sistemi, kentin ve kent halkının o dönem yaşamına dair önemli ipuçlarını ortaya koyuyor. Kentin ileri gelenlerinden birine ait olduğunu düşündüğümüz özel hamam yapısı, bugün dahi çok gelişmiş kabul edebileceğimiz bir ısıtma sistemine sahip olduklarını, temiz ve kirli suyun birbirine temas etmeden geçmesini sağlayan bir mühendislik çalışması yapıldığını gösteriyor” diye konuştu.

2003 yılından bu yana Sabancı Vakfı’nın da destek verdiği kazı çalışmalarına, yurtiçi ve yurtdışındaki farklı üniversitelerden bilim insanları da katılıyor.

Sabancı Vakfı Genel Müdürü Nevgül Bilsel Safkan, “Metropolis kazı çalışmalarında, 2019 yılında ortaya çıkan ihtişamlı yeni bina, bu binada yer alan özel hamamın gelişmiş ısıtma sistemi; bundan 1500 yıl önce Ana Tanrıça Kenti’nde, ismine yakışır biçimde son derece gelişmiş mühendislik faaliyetleri gerçekleştirildiğini gözler önüne serdi” diye konuştu.

gunlukbakis

gunlukbakis

2017 Temmuzunun ikinci yarısında başladığımız yayın hayatımızda, giderek yükselen bir grafik çizme hedefindeyiz....

Ziyaretçilerimiz, yaptığı yorumlardan kendileri sorumludurlar.

%d blogcu bunu beğendi: